Vzdělání

Zveřejněno dne 28. 9. 2018
Vila Tugendhat hostí přednášku o vile E-1027
V polovině října 2018 proběhne již 4. ročník evropského přednáškového turné Iconic Houses European Lecture Tour. V jeho rámci Tim Benton, emeritní profesor dějin umění na Open University, navštíví pět evropských měst. Nevynechá ani brněnskou vilu Tugendhat, s přednáškou o další neméně kultovní vile - E-1027 nábytkové designérky Eileen Gray, která stojí na francouzském Azurovém pobřeží. Po dlouhých letech úsilí o obnovení je toto mistrovské dílo opět otevřeno pro veřejnost a od roku 2015 je také členem sítě Iconic Houses.


Přednáška významného anglického historika architektury Tima Bentona, organizovaná v rámci mezinárodní sítě Iconic Houses, se zaměřuje na obnovu nábytku ve vile E-1027 a na různé kontroverze, které ovlivnily způsob, jakým byl dům přijat. Vlastní vilu si postavila v letech 1926-1929 v Roquebrune-Cap-Martin na francouzské riviéře sama architektka a návrhářka Eileen Gray, ve spolupráci s francouzským architektem rumunského původu Jeanem Badovicim.

V posledních dvou letech se značná část úsilí sdružení Cap Moderne uchýlila k obnově vestavěného i volně stojícího nábytku v obývacím pokoji. Plán domu i jeho vybavení představovaly novou podobu moderního života, přizpůsobeného tělu a gestům. Bádání napomohlo také k vysvětlení některých mýtů týkajících se vztahu mezi Eileen Gray, Jeanem Badovicim a Le Corbusierem. Jaká byla role Badoviciho? Proč Le Corbusier v období od dubna 1938 do srpna 1939 namaloval v domě sedm nástěnných maleb? Jak by měl být dům interpretován?

Přednáška s názvem Vila Eileen Gray E-1027: Obnova a kontroverze proběhne ve vile Tugendhat v úterý 16. října 2018 od 18.00.

Přednáška bude v angličtině, tlumočená do češtiny. Po ní bude promítán dokumentární film od Vincenta Cattanea, který přiblíží restaurátorské práce, jež mezi lety 2015 a 2017 provedlo sdružení Cap Moderne (délka: 55 minut - promítán bude v originálním francouzském znění s anglickými titulky).

Rezervace a prodej vstupenek:
Plné vstupné: 100 Kč/osoba, snížené: 50 Kč/student, senior
Kapacita omezena, předchozí zakoupení vstupenky nutné.
Vstupenky lze zakoupit online na stránkách www.tugendhat.eu.

Vila Eileen Gray E-1027: Obnova a kontroverze
Vila Tugendhat
16. října 2018 od 18.00
www.tugendhat.eu


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Miroslav Macek
Saturnin se představuje
XYZ
Ač se to může zdát k neuvěření, Saturnin nebyl sluhou odjakživa. Přesto už jako jinoch prožíval řadu neuvěřitelných příhod. Jak vypadaly jeho mladické eskapády, do nichž byla skoro vždy zapletená nějaká ta žena? Proč se jeho matka rozhodla pro jméno Saturnin? A jak se dostal až do služeb svého pána v obklopení tety Kateřiny a dalších příbuzných?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+