Historie
Zámek Úsobí z 16. století jeho nynější majitel Jaromír Polák zakoupil jako sídlo pro svou rodinu. Tehdy ještě netušil, že po dlouhých 22 letech navrátí zámku jeho původní dobovou krásu, zpřístupní jej veřejnosti a nakonec jej zahlédne i ve filmech. Kdokoli si díky němu může vyzkoušet život na zámku a přenocovat v jednom z autentických historických pokojů.

Historie – celý článek
24. 7. 2021
Horečná stavební činnost, která v Brně po likvidaci městských hradeb nastala koncem 19. století, se dotkla i souběhu Besední a Solniční ulice. Na tomto místě dal v roce 1894 postavit známý brněnský kavárník Alois Novák velký moderní hotel s restaurací a národní kavárnou Slavia. Založení tak velkého podniku však nebylo v době končícího století vůbec jednoduché.

Historie – celý článek
18. 7. 2021
Děvče z Líšně spadlo z višně, roztrhlo si sukénečku, viděli sme… Néní pravda, spadlo s habra, roztrhlo si sukénečku, to je pravda. Víte, kolik je líšeňských písniček, říkanek, tanců – mileneckých, manželských, svatebních, pracovních, vojenských…?

Historie – celý článek
9. 7. 2021
Složité účesy, úzké pasy a zdobné oděvy. To jsou typické rysy vznešených šlechtičen žijících v 18. století, období rokoka je též známé rozlehlými zámky s překrásnými zahradami. V rámci akce Valtice po italsku se můžete v sobotu 3. července 2021 na valtickém zámku pokochat dobovými oděvy, ukázkou dámských účesů nebo cukrovinek, které lahodily jazýčkům tehdejšího panstva.

Historie – celý článek
1. 7. 2021
Kdo by neznal slavkovský zámek, jednu z barokních dominant Moravy a místo, kde se psaly dějiny. Nedaleko se totiž odehrála bitva tří císařů, která vyvrcholila drtivým vítězstvím armády císaře Napoleona. V následujícím rozhovoru vám více prozradí ředitelka zámku Eva Oubělická – dozvíte se, co nového na zámku připravují, na které akce se můžete letos těšit i jaký osobní vztah k zámku chová.

Historie – celý článek
21. 6. 2021
Pravděpodobně nejznámější a historicky nejvíce pověstná brněnská pivnice nese dodnes jméno svého velmi úspěšného provozovatele – Jaroslava Stopky. V roce 1905, poté co jeho matka Aloisie zakoupila oblíbenou „Jonákovu plzeňskou pivnici“, se ve svých jednadvaceti letech stal jedním z nejproslulejších brněnských restauratérů první poloviny 20. století.

Historie – celý článek
19. 6. 2021
Městská část Brno-Židenice byla ustavena 24. listopadu 1990, tak jako správní členění celého města Brna. Vznikla sloučením Židenic a sousedního Juliánova a přičleněny byly části Zábrdovic, Maloměřic, Líšně a Černovic. Kde končí jedno a začíná druhé, nevědí ale už ani pamětníci…

Historie – celý článek
13. 6. 2021
Postupný zánik brněnského hradebního systému započal v roce 1852 vyhlášením Brna tzv. „otevřeným městem“. Prostranství pásu mizejících barokních hradeb a příkopů, tzv. koliště před někdejší Novou branou (dnes zde stojí palác Morava v Divadelní ulici) se v neděli 11. května roku 1862 stalo svědkem vzdušné plavby obřího balónu francouzského „aeronauta“ Antoina Regentiho

Historie – celý článek
9. 5. 2021
První písemná zmínka o Řečkovicích pochází z roku 1277, kdy Přemysl Otakar II. daroval dvůr svatojánské kaple Špilberku. Jádro Řečkovic se rozkládá v okolí dnešního Palackého náměstí východně od dnešní ulice Terezy Novákové. V roce 1422 byly Řečkovice vypáleny husity. Velice utrpěly i při obléhání Brna Švédy. V jeho důsledku pak Řečkovice až do 18. století stagnovaly a nedocházelo k rozšiřování zástavby. Teprve od 90. letech 19. století začíná jejich novodobý rozvoj Řečkovic.
Historie – celý článek
2. 5. 2021
Královo Pole (v hantecu Kénig či Kénik, lidově často zkracováno jako Krpole) je městská čtvrť na severu města Brna. Nejstarší osídlení Králova Pole dokládají archeologické nálezy z období mladší doby kamenné zhruba mezi roky 6000 až 3500 př. n. l. Na několika místech byly zjištěny pozůstatky keltských vesnic, germánské keramiky i nálezy dokládající období Velké Moravy. První psaná zmínka o Králově Poli pochází z roku 1240, kdy ves Královo Pole byla, stejně jako většina vesnic v okolí Brna, majetkem krále. Odtud se také odvozuje pravděpodobný původ jména – králova země, královo pole.
Historie – celý článek
14. 4. 2021
Starší články ze sekce Historie
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+