Historie
Odpověď na otázku, jaká vína se v Čechách a na Moravě v minulosti pěstovala a jaké chuti dosahovaly tehdejší oblíbené odrůdy, je velmi složitá. Přesto však lze především z klášterních kronik a archivních dokumentů vyčíst mnoho zajímavostí. Velký počet pěstovaných odrůd dal vzniknout různým směsným vínům, pojmenovaným nejčastěji podle obcí. Vína tak měla pro jednu odrůdu více názvů.

Historie – celý článek
24. 10. 2021
Obřany jsou doloženy v 1. pol. 13. století, kdy je zmiňován hrad se vsí. Postupně je drželi páni z Obřan, páni z Lipé a páni z Lichtenburka. Od r. 1782 spravoval panství Královo Pole a v jeho rámci Obřany náboženský fond, který je r. 1825 prodal Josefu Schindlerovi. K Brnu byly připojeny r. 1919.

Historie – celý článek
10. 10. 2021
Parnas, nebo také Parnassos, je název hory ve středním Řecku severně od Korintského zálivu, kde podle antických básníků sídlí múzy. V Brně tak byla nazvána dominanta Zelného trhu, monumentální barokní kašna představující stejnojmennou horu.

Historie – celý článek
2. 10. 2021

Muzeum města Brna je významnou českou muzejní institucí sídlící od roku 1960 na hradě Špilberku. Ve své správě má ještě další objekty – Měnínskou bránu a vilu Tugendhat. Dlouholetého ředitele Muzea města Brna Pavla Cipriana po osmnácti letech vystřídal Zbyněk Šolc. S jakou vizí muzeum přebírá a jaké má cíle?

Historie – celý článek
27. 9. 2021
První písemná zmínka o Bohunicích se objevuje v září roku 1237 v análech premonstrátského kláštera v Brně-Zábrdovících, neb jemu patřily. Po sto padesáti letech přešly do majetku svatopetrské kapituly, potom, v roce 1848, současně se zrušením poddanství, se majetek rozprodal sedlákům a podnikatelům.

Historie – celý článek
19. 9. 2021
Z rozhodnutí císaře Josefa II. byl Špilberk roku 1783 přeměněn na žalář pro těžké zločince, lupiče, vrahy a žháře, politické vězně, ale také pro padělatele úředních listin a peněz. Význam strategické vojenské pevnosti Špilberk definitivně ztratil při pobytu Napoleonových vojsk v Brně. V době svého velkého vítězství u Slavkova dal Napoleon část opevnění upravit, ale při druhém příchodu Francouzů v roce 1809 byla na jeho příkaz pevnost těžce poškozena. Během sedmi dnů bylo zničeno vnější opevnění, jeho vojsko zbořilo zbrojnici a zasypalo hlubokou hradní studnu.

Historie – celý článek
12. 9. 2021
Petrov je jedno z míst, kde dějiny Brna začínají a kde se historie i současnost nesmazatelným způsobem zapisuje do povědomí obyvatel i návštěvníků města. Jméno „Petrov“ návrší získalo podle chrámu sv. Petra a tvoří společně se Špilberkem nejvýraznější dominantu, zvedající se na jižním okraji historického jádra města.

Historie – celý článek
5. 9. 2021
Zámek Úsobí z 16. století jeho nynější majitel Jaromír Polák zakoupil jako sídlo pro svou rodinu. Tehdy ještě netušil, že po dlouhých 22 letech navrátí zámku jeho původní dobovou krásu, zpřístupní jej veřejnosti a nakonec jej zahlédne i ve filmech. Kdokoli si díky němu může vyzkoušet život na zámku a přenocovat v jednom z autentických historických pokojů.

Historie – celý článek
24. 7. 2021
Horečná stavební činnost, která v Brně po likvidaci městských hradeb nastala koncem 19. století, se dotkla i souběhu Besední a Solniční ulice. Na tomto místě dal v roce 1894 postavit známý brněnský kavárník Alois Novák velký moderní hotel s restaurací a národní kavárnou Slavia. Založení tak velkého podniku však nebylo v době končícího století vůbec jednoduché.

Historie – celý článek
18. 7. 2021
Děvče z Líšně spadlo z višně, roztrhlo si sukénečku, viděli sme… Néní pravda, spadlo s habra, roztrhlo si sukénečku, to je pravda. Víte, kolik je líšeňských písniček, říkanek, tanců – mileneckých, manželských, svatebních, pracovních, vojenských…?

Historie – celý článek
9. 7. 2021
Starší články ze sekce Historie
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+