Historie
Lípa v Bystrci je nejstarším stromem v Brně. Stojí před hostincem, kterému se odjakživa říká U Šťávů. Její stáří se odhaduje na 440 let. V roce 2000 se stala Stromem roku v českých zemích.

Historie – celý článek
28. 11. 2021
Pověstný hostinec stával pravděpodobně mezi dvěma dvory jednoho z největších brněnských činžovních domů v Kopečné ulici č. 37. Dům, který se také nazýval „Schellenberský“, vznikl pravděpodobně v roce 1748 na místě sedmi malých polozbořených domků. Tehdy objekt i s přilehlou zahradou koupila od advokáta Karla Schellenberga ovdovělá hraběnka Alžběta Waldorfová a zřídila v něm klášterní nemocnici alžbětinek.

Historie – celý článek
16. 11. 2021
Historie brněnské pošty začíná pravděpodobně kolem roku 1551 zmínkou o poštovním spojení Brna s Olomoucí a Opavou. Kde se tehdy nacházel první poštovní úřad, dodnes není přesně doloženo. Možné však je, že již tehdy byl v Orlí ulici, snad v domě č. 10. Teprve v 17. století byla brněnská pošta spojována s domem č. 16, který tehdy vlastnila rodina Metzgerů. Od těch dob mu říkalo „Stará pošta“.

Historie – celý článek
21. 11. 2021
Odpověď na otázku, jaká vína se v Čechách a na Moravě v minulosti pěstovala a jaké chuti dosahovaly tehdejší oblíbené odrůdy, je velmi složitá. Přesto však lze především z klášterních kronik a archivních dokumentů vyčíst mnoho zajímavostí. Velký počet pěstovaných odrůd dal vzniknout různým směsným vínům, pojmenovaným nejčastěji podle obcí. Vína tak měla pro jednu odrůdu více názvů.

Historie – celý článek
24. 10. 2021
Obřany jsou doloženy v 1. pol. 13. století, kdy je zmiňován hrad se vsí. Postupně je drželi páni z Obřan, páni z Lipé a páni z Lichtenburka. Od r. 1782 spravoval panství Královo Pole a v jeho rámci Obřany náboženský fond, který je r. 1825 prodal Josefu Schindlerovi. K Brnu byly připojeny r. 1919.

Historie – celý článek
10. 10. 2021
Parnas, nebo také Parnassos, je název hory ve středním Řecku severně od Korintského zálivu, kde podle antických básníků sídlí múzy. V Brně tak byla nazvána dominanta Zelného trhu, monumentální barokní kašna představující stejnojmennou horu.

Historie – celý článek
2. 10. 2021

Muzeum města Brna je významnou českou muzejní institucí sídlící od roku 1960 na hradě Špilberku. Ve své správě má ještě další objekty – Měnínskou bránu a vilu Tugendhat. Dlouholetého ředitele Muzea města Brna Pavla Cipriana po osmnácti letech vystřídal Zbyněk Šolc. S jakou vizí muzeum přebírá a jaké má cíle?

Historie – celý článek
27. 9. 2021
První písemná zmínka o Bohunicích se objevuje v září roku 1237 v análech premonstrátského kláštera v Brně-Zábrdovících, neb jemu patřily. Po sto padesáti letech přešly do majetku svatopetrské kapituly, potom, v roce 1848, současně se zrušením poddanství, se majetek rozprodal sedlákům a podnikatelům.

Historie – celý článek
19. 9. 2021
Z rozhodnutí císaře Josefa II. byl Špilberk roku 1783 přeměněn na žalář pro těžké zločince, lupiče, vrahy a žháře, politické vězně, ale také pro padělatele úředních listin a peněz. Význam strategické vojenské pevnosti Špilberk definitivně ztratil při pobytu Napoleonových vojsk v Brně. V době svého velkého vítězství u Slavkova dal Napoleon část opevnění upravit, ale při druhém příchodu Francouzů v roce 1809 byla na jeho příkaz pevnost těžce poškozena. Během sedmi dnů bylo zničeno vnější opevnění, jeho vojsko zbořilo zbrojnici a zasypalo hlubokou hradní studnu.

Historie – celý článek
12. 9. 2021
Petrov je jedno z míst, kde dějiny Brna začínají a kde se historie i současnost nesmazatelným způsobem zapisuje do povědomí obyvatel i návštěvníků města. Jméno „Petrov“ návrší získalo podle chrámu sv. Petra a tvoří společně se Špilberkem nejvýraznější dominantu, zvedající se na jižním okraji historického jádra města.

Historie – celý článek
5. 9. 2021
Starší články ze sekce Historie
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucy Kirkwoodová
Nebesa
Mahenovo divadlo
Anglický venkov uprostřed osmnáctého století, v malém městě se staví šibenice pro vražedkyni malé dívky. Ona vražedkyně tvrdí, že čeká dítě, což by znemožňovalo její popravu. Proto soud povolá dvanáct žen, dvanáct matek, aby rozhodly, zda je obviněná Sally skutečně v požehnaném stavu.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+