Time out

Zveřejněno dne 11. 7. 2021
Na Kraví hoře se můžete stát Marťany
Mars – poslední velký cíl, jejž můžeme dosáhnout za našich životů. Místo, které lidská fantazie osídlila nejbližšími vesmírnými sousedy. Planeta, která umožnila rozlousknout základy nebeské mechaniky a kdysi dávno proměřit velikost Sluneční soustavy.Hvězdárna a planetárium Brno na toto léto připravila další obří model – Marsmeloun. Poprvé si jej můžete přijít prohlédnout od 12. do 18. července vždy od 14 do 24 hodin. Podruhé, tentokráte ve společnosti Lunalónu a Terralóny, to bude od 5. do 12. srpna. Ve stejné dny bude volně přístupné letní kino s vesmírnou duší. V provozu bude také jedno z nejlepších digitárií v Evropě, ve kterém například uvidíte pořady Se zvířátky o vesmíru, Vesmír 3D nebo Brno 360.

Marsmeloun představuje dosud nejlepší mapu Marsu, kterou jsme měli kdy k dispozici. Základem se stalo 73 tisíc záběrů s rozlišením až osm metrů, které pořídily orbitální části sond Viking 1 a Viking 2 v letech 1975 až 1982. K jejich „sešití“ posloužilo téměř 40 tisíc měření výškových profilů ze sondy Mars Global Surveyor. Takto sousední planetu jednou uvidí i pozemští kosmonauté!

Vystavování obřích modelů těles Sluneční soustavy je ale závislé na počasí. Proto se vždy před cestou na Kraví horu podívejte na www.hvezdarna.cz nebo facebook.hvezdarna.cz. Na stejných místech najdete program letního kina a digitária. Na cestu do vesmíru si pak nezapomeňte vzít deku a něco dobrého k jídlu i pití. Bude to stát za to!

PR
Článek otištěn v Kult 07/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Štech
Ohnivá země Václava Štecha
Národní divadlo Brno
Inspektor pojišťovací společnosti Pazdera se rodinnému kruhu svěří s nápadem kolonizovat Bosnu. Díky tomu se prý do Čech „pohrne zlato“. Svůj návrh poslal vládě do Vídně, ale stále nedostal odpověď. Proto hodlá celou věc popohnat tím, že bude kandidovat jako poslanec za Ohnivou zemi, což je problematický volební okrsek v sousedství, jehož hlavou je vzdálený příbuzný.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+