Time out

Zveřejněno dne 6. 6. 2021
Podívejte se na částečné zatmění Slunce
Ve čtvrtek 10. června se kolem poledne podívejte na částečné zatmění Slunce. Stane se tak od 11:44 do 13:36 letního středoevropského času, kdy před Sluncem spatříme menší část tmavého měsíčního disku. Nejvíc zářivého Slunce nám bude zakrývat ve 12:39 – zhruba jednu pětinu.Faktem je, že zatmění Slunce u našich předků vyvolávala až panickou hrůzu. Kostely, obřadní svatyně i svatá místa se v průběhu těchto úkazů plnily vystrašenými věřícími, kteří slibovali pokání a připravovali se na konec pozemského bytí... Pravděpodobně nejstarší dochovaná zmínka o neblahém vlivu slunečního zatmění pochází z roku 2158 před naším letopočtem. Legenda hovoří o dvojici hvězdářů Hi a Ho, kteří měli na dvoře čínského císaře kontrolovat oblohu, nastavovat kalendář a rozpoznávat nejbližší budoucnost.

Hi a Ho měli v popisu práce také sledovat zatmění Slunce. Podle tehdejších učenců totiž v takové chvíli naše Slunce požíral nebeský drak. A aby nad světem navždy nezvítězila temnota, bylo nezbytné Slunci při nebeském souboji pomoci pořádným rámusem. Hi a Ho však úřad nevykonávali příliš poctivě, s oblibou totiž popíjeli alkohol a jednou zapomněli ohlásit začínající sluneční zatmění. S pískáním, hulákáním a troubením začalo příliš pozdě a i když nebeský drak Slunce opět vyplivnul a k žádné velké pohromě nedošlo, astronomové nakonec přišli za trest o hlavu. Tolik legenda. Ve skutečnosti ale existence nezodpovědných pozorovatelů Hi a Ho nebyla nikdy spolehlivě prokázána a zcela jistě nesouvisí s žádným konkrétním zatměním Slunce.

Mezi zvířaty, která podle názoru našich předků v době zatmění polykala Měsíc či Slunce, najdeme také draka, hada, medvěda, vlka nebo rybu. Po celá tisíciletí se proto lidé snažili hvězdám přispěchat na pomoc právě tím, že rozpoutávali velký hluk. Peruánci hřmot ještě zesilovali mlácením přivázaných psů! Čínské námořnictvo ještě před sto lety střílelo proti nebeskému draku a před několika desetiletími arizonští farmáři raději vypnuli televizní a rozhlasové radiopřijímače, aby se chránili před nebezpečnými paprsky, které takové úkazy bezesporu „doprovázejí“.

Dokonce i u nás v Brně si lidé ještě před pár roky kupovali brýle proti slunečnímu zatmění. Inu, jistota je jistota. S nimi se ale za zatmění určitě podívejte, jen tak si ochráníte vlastní zrak. A klikněte i na www.hvezdarna.cz, aby vám nejen s tímto nebeským úkazem nic neuniklo!

PR
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+