Time out

Zveřejněno dne 23. 5. 2021
Současnost budoucnosti na brněnské hvězdárně
Co je tady a teď? Taková banální otázka. Alespoň na první pohled. Současnost – ve smyslu přítomnost – je však relativní pojem. Pro autora těchto řádků jde o okamžik ve vaší minulosti, avšak chvíle, kdy je čtete, je pro něj budoucností. Pro vás pak současný pohled do minulosti.Aby to bylo ještě nejasnější, s ohledem na fakt, že se vesmírem nemůže nic pohybovat rychleji, než je rychlost světla, tedy zhruba 300 tisíc kilometrů za sekundu, záleží také na vašem místě v prostoru. I když se stejná událost ve stejný okamžik odehraje na Zemi a Měsíci, informace o ni přijde z jednoho místa na druhé za více než sekundu. Příroda to totiž zařídila tak, že pohled do dálky je vlastně pohledem do minulosti.

A co události předcházející vaši polohu v prostoročasu? Jak formuloval jeden skvělý lidský mozek: Budoucnost patří tomu, kdo věří ve vlastní sny.

Co v těchto chvílích zažijete na Kraví hoře, je pro vás samozřejmostí, pro pracovníky Hvězdárny a planetária Brno v době, kdy vznikal tento příspěvek, snovou budoucností. Možná jsou stále ještě izolováni a ve spojení s vnějším světem pouze prostřednictvím on-line aktivit na internetu. Možná už zpřístupnili záchody, které jsou v městském parku tak primitivně důležité. Možná už nabízejí procházky večerní oblohou, na které je v květnu pozorovatelná planeta Merkur. Možná, ale to je hodně divoká představa, oživili elektronický mozek digitária a nabízí obnovenou premiéru Brno 360.

Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy. Ani nevíte, jak moc se na vás těšíme.

Jiří Dušek
ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky
Foto: Zdeněk Bardon (bardon.cz)/ESO

PR
Článek otištěn v Kult 05/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+