Sport

Zveřejněno dne 23. 3. 2021
Česká reprezentace pod vedením Štefana Svitka odehrála poslední fázi kvalifikace na mistrovství Evropy. Jak to celé dopadlo?
Česká reprezentace v listopadu 2020 odehrála první kvalifikační bublinu v lotyšské Rize. Z té se český tým vrátil se třemi výhrami a jednou těsnou prohrou s Itálií. Na začátku února reprezentace odjela do Istanbulu, kde odehrála poslední dvě utkání kvalifikace na mistrovství Evropy. Tam nastoupila v plné síle a rumunské i dánské soupeřky doslova převálcovala. Tím si Česko zajistilo postup na ME z prvního místa ve skupině. V obou kvalifikačních bublinách se objevily hráčky brněnských Žabin. Konkrétně se jednalo o reprezentační stálici Beátu Adamcovou a listopadovou debutantku Natálii Stoupalovou.

Do prvního utkání byly nominovány obě naše hráčky. Po výborném debutovém výkonu v listopadové fázi kvalifikace si Natálie vysloužila místo v základní pětce reprezentačního týmu. I přesto, že se v danou chvíli jednalo o nejméně zkušenou hráčku reprezentační pětice, byla to právě Natálie, kdo otevřel skóre a odstartoval tak bodovou palbu. Za svých 16 minut na hřišti Naty přispěla deseti body. Bezmála 9 minut na palubovce bojovala i zkušená reprezentantka Beáta, která k vítězství přispěla třemi body. Kolektivní výkon lvic byl opravdu skvělou podívanou, a tak není divu, že český tým Rumunky porazil 100:52.

Do druhého utkání byla nominována již pouze Natálie a opět nastoupila v základní pětce. Utkání se od začátku vyvíjelo o poznání agresivněji než to předešlé. Dánky nechávaly dostatečný prostor pro střelbu, a tak se toho Češky ujaly. Bohužel to však vypadalo, jako by si lvice svoji střeleckou munici vypotřebovaly v utkání s Rumunskem a nedařilo se jim skórovat z velké, ale ani střední vzdálenosti. Začátek druhé čtvrtiny byl dosti nervózní, vzhledem k tomu, že skóre bylo nakloněno soupeřkám. Ovšem to ve třetí minutě úspěšnou trojkou převrátila na českou stranu bývalá hráčka Žabin Petra Záplatová. Jednalo se o zlomový okamžik, kdy se Česko dostalo do vedení – a udrželo si jej až do úplného závěru. Lvice porazily nelehkého soupeře 84:63.

Česká reprezentace tak postupuje na EuroBasket Women již po čtrnácté v řadě. Ten letos společně pořádají Španělsko a Francie v termínu 17.–27. června 2021 a my věříme, že se opět budou podílet hráčky brněnských Žabin.