Sport

Oko nad Prahou, Documentary film, Czech Republic, 2010, Octopus, chobotnice, Jan Kaplický

Zveřejněno dne 25. 3. 2010
The life story of Jan Kaplický
The film Eye Above Prague (Oko nad Prahou) is the personal and political biography of the ‘Octopus’, more formally known as the National Library in Prague, but it is also a biography of the architect of the project Jan Kaplický, especially of his final years, who included in his 1998 diary the words: win the competition and have one love!  
With this entry, read aloud at the introduction to the film by Eliška Kaplicky, it is as if the world renowned architect not only wrote the script for the final decade of his life, but also for the film, which follows the dramatic and socially-significant story of his creative imagination and also an intimate portrait of the relationship between a man and woman.


Oko nad Prahou
Documentary film
Czech Republic, 2010
Premiere: 15 April 2010


Redakce
Článek otištěn v Kult 04/10
 Přidejte k článku první komentář >> 
Oko nad Prahou, Documentary film, Czech Republic, 2010, Octopus, chobotnice, Jan Kaplický
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Joanne K. Rowlingová
Vánoční prasátko
Albatros Media
Kuba a jeho plyšové prasátko Pašík se od sebe nehnou ani na krok – to se ale změní jednoho Štědrého večera, kdy Kuba o Pašíka přijde. Je zoufalý a potřeboval by zázrak, aby svoji milovanou hračku našel. A protože jsou Vánoce, takový zázrak se skutečně stane. Vánoční prasátko, náhrada za nezvěstného Pašíka, zničehonic ožije a vymyslí odvážný plán: vydají se s chlapcem do kouzelné Země Ztracených a Pašíka najdou, ať se jim do cesty postaví cokoli.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+