Jídlo

Zveřejněno dne 10. 6. 2020
Co uděláte pro svou kavárnu?
Ani v nejmenším si netroufám hodnotit, koho situace spojená s koronavirem zasáhla nejvíce. Že události a omezení posledních měsíců hluboce zasáhnou také služby, je naprosto jasné. Kdy a zda se vrátí život k normálu, na jaký jsme byli dlouhodobě zvyklí, se odváží říct málokdo. Ukazuje se, že kavárny sezónní, s vysokými nájmy a náklady, kterým se nedařilo dlouhodobě tvořit rezervy takzvaně pro strýčka příhodu, bojují o přežití, a to i ty známé a etablované.Kvůli nejasným plánům i podpoře státu mnozí z jejich provozovatelů také přišli o značnou dávku entuziasmu, energie a chuti vůbec podnikat dál. Aktuální situace jen potvrzuje, jak tvrdým byznysem je gastronomie s tisíce a jednou proměnnou. Kdo nemyslí na rezervu, zadní vrátka nebo neumí či nemůže svůj provoz během krátké doby otočit o 180°, snadno se může se zlou potázat.

Jako jedna z prvních snah pomoci kavárnám – ale i restauracím – se objevila aktivita oblíbené aplikace Nesnězeno, která nově kromě nesnězených přebytků kaváren nabídla také možnost objednat si je k vyzvednutí i za plnou cenu. Začala se otvírat okýnka, aby lid brněnský žalem a nedostatkem kávy nezhynul. Ne všichni kavárníci seděli v koutě a čekali na pomoc od státu. Dlouho se zdálo, že státní finanční pomoc bude zaměřena jen na OSVČ, proto majitelům firem nezbylo než postarat se, jak jen bylo a je možné.

Soukromé sbírky, online platformy pro prodej voucherů do kaváren, jako je třeba Save Gastro Brno nebo Zachraň kavárnu, kampaně na Hithitu či zejména s podporou umělců spojené Donio, jejich živé koncerty a jiné. Člověk si pomůže, však i ty roušky si ušije, když je potřeba. Ale bude to stačit? Podpořili jste i vy svá oblíbená místa, bez kterých si Brno nedovedete představit? Nebo se k tomu teprve chystáte? Neváhejte a podporujte, a to klidně znovu či nadále, protože léto v Brně bývá běžně pro mnoho kaváren mimo nejužší centrum dalším těžkým obdobím.

Užívejte léto v Brně naplno.
Foto: kavarna Punkt

Kačka Eichi Bilíková
Článek otištěn v Kult 06/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Štech
Ohnivá země Václava Štecha
Národní divadlo Brno
Inspektor pojišťovací společnosti Pazdera se rodinnému kruhu svěří s nápadem kolonizovat Bosnu. Díky tomu se prý do Čech „pohrne zlato“. Svůj návrh poslal vládě do Vídně, ale stále nedostal odpověď. Proto hodlá celou věc popohnat tím, že bude kandidovat jako poslanec za Ohnivou zemi, což je problematický volební okrsek v sousedství, jehož hlavou je vzdálený příbuzný.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+