Lidé

Zveřejněno dne 7. 6. 2021
EDITORIAL: Vivat kultura
Proč vydávám časopis KULT! a angažuji se v kulturní sféře?“ zeptal jsem se nedávno sám sebe. Kulturu jsem si vybral z několika důvodů. Zvolil jsem si ji díky její kráse, lehkosti a hravosti. Uchvátila mě svou vynalézavostí a inspirativností. Kultura mi nikdy nezevšední, naopak – stále bude přinášet něco nového.


Tím hlavním důvodem, proč je mi kultura milá, je ale její rozmanitost a schopnost lidi spojovat, namísto aby je rozdělovala nebo sváděla k boji. Kultura je mírumilovná. Copak jste někdy viděli, aby jedno divadlo povstalo proti druhému divadlu, aby jeden film válčil s druhým? Jistě namítnete, že všeho lze zneužít k propagandě a za použití nekalých praktik k dosažení svého. Jistě, vše má svůj rub i líc, ale o tom psát nechci. 

Chci dále pět chválu na kulturu, na filmy, výstavy, divadla, která sice mohou vyvolávat kontroverzní reakce a jitřit emoce, mohou se trefovat do bolavých míst naší společnosti, mohou dále komentovat, odkrývat či nabízet pohled z jiného úhlu na jakoukoli citlivou oblast ve veřejném prostoru. Kultura přesto zachovává mír a snaží se přimět diváka k zamyšlení a k hledání dobra ve svém nitru, ve svém okolí i v celém světě, navzdory tomu, co se v něm odehrává.

Proto pracuji v kulturní sféře, proto propaguji a podporuji kulturu, a proto jsem se rozhodl uspořádat na Den kulturní rozmanitosti (21. 5. 2022) akci s názvem Vivat kultura. Bude to velké. Chcete-li se zapojit, zeptejte se mě.


Radek Holík
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Procházka
Kočár do Vídně
Národní divadlo Brno
Film Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni je dodnes považován za jeden z přelomů kinematografie šedesátých let, a to zejména díky originálnímu převedení stejnojmenné novely Jana Procházky a ojedinělé hudbě Jana Nováka. Komorní psychologické drama o strachu, nenávisti a lásce na konci druhé světové války zůstává i dnes univerzálním poselstvím o relativizaci základních lidských hodnot.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+