Lidé

Zveřejněno dne 14. 6. 2021
MINIROZHOVOR: Drobné naschvály během prohlídek
Série minirozhovorů pokračuje a tentokrát jsme se na pár otázek zeptali provozovatele Letohrádku Mitrovský Petra Lukase, který je velkým milovníkem historických a kulturních památek. Víte, jaké výstavy se v Letohrádku Mitrovských připravují?Jak jste se stal milovníkem historických a kulturních památek?
V dětství jsme s rodiči jezdili na výlety po památkách, kde jsem samozřejmě obdivoval práci průvodců a správců historických objektů. Také se školou jsme vyráželi na exkurze, takže dodnes mám v živé paměti prohlídky hradů a zámků v okolí Brna, nakupování suvenýrů, ale i tehdejší kulinářské požitky formou oblíbených párků v rohlíku nebo smažených sýrů v housce (smích).

Jak vzpomínáte na práci jako sezónní průvodce nebo kastelán?
Od 16 přibližně do 25 let jsem prováděl na třech moravských památkách a moc jsem si to užíval. Zejména společnost dalších průvodců a různé drobné naschvály během prohlídek hned tak z paměti nevymizí. Kastelánství jsem si poprvé vyzkoušel krátce po ukončení vysoké školy – konkrétně jako nájemce soukromého renesančního zámku v Nesovicích. Bydlení ve věži s výhledem do parku, snídaně na zámeckém ochozu nebo čtení na střeše za komínem... Posledních 14 let mám pronajatý Letohrádek Mitrovských ve Starém Brně, kde romantiku nahradila systematická práce.

Jakým způsobem se snažíte o zviditelnění památek?
Před čtyřmi lety jsem založil projekt Objevuj památky, který pomáhá propagovat nestátní kulturní a technické památky, a to jak online, tak tištěnými brožurami, razítkovací hrou pro návštěvníky a letos nově tipy na výlety a soutěží s Arabelou (letošní patronkou projektu je slovenská herečka Jana Nagyová). Další podporou je Asociace nestátních otevřených památek, které jsem letos v lednu napomohl k jejímu ustavení jako místopředseda.

Jaké výstavy a akce chystáte v Letohrádku po znovuotevření?
Pro letošní zkrácenou sezónu jsme připravili čtyři atraktivní výstavní projekty. Začínáme sladkou a voňavou výstavou o prvorepublikových cukrárnách a výrobnách sladkostí „Historie mlsání“, z loňska prodlužujeme rodinnou výstavu „Svět skřítků a trpaslíků“ s více než 200 exponáty, kterou kvůli pandemii vidělo minimum návštěvníků. Podzimní výstava „Strašidelný zámek – hrůzostrašné legendy ožívají“ jistě naláká všechny, kdo se rádi bojí – především „oživlé obrazy“ nikoho nenechají v klidu. Rok ukončíme tradiční brněnskou výstavou betlémů s tzv. celoročním betlémem (= největší dioráma v Česku na téma Život Ježíše Krista).

Co nejraději děláte ve svém volném čase?
Tak volna moc není, ale to bude asi tím, že mám práci zároveň jako hobby. Především rád cestuji u nás i do zahraničí, čtu historické knihy, dívám se na dokumenty a filmy, zkrátka nic neobvyklého nečekejte (smích).

Mgr. Petr Lukas (1976) vystudoval historii a dějiny umění na Filozofické fakultě MU. Po studiu se začal věnovat správě památek. Působil jako kastelán Nových Zámků v Nesovicích nebo jako vedoucí marketingu na zámku ve Slavkově u Brna. V roce 2007 získal od města Brna do pronájmu Letohrádek Mitrovských u brněnského výstaviště, kde se věnuje jeho provozu a využití pro veřejnost.

Radek Holík
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Joanne K. Rowlingová
Vánoční prasátko
Albatros Media
Kuba a jeho plyšové prasátko Pašík se od sebe nehnou ani na krok – to se ale změní jednoho Štědrého večera, kdy Kuba o Pašíka přijde. Je zoufalý a potřeboval by zázrak, aby svoji milovanou hračku našel. A protože jsou Vánoce, takový zázrak se skutečně stane. Vánoční prasátko, náhrada za nezvěstného Pašíka, zničehonic ožije a vymyslí odvážný plán: vydají se s chlapcem do kouzelné Země Ztracených a Pašíka najdou, ať se jim do cesty postaví cokoli.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+