Lidé

Zveřejněno dne 10. 5. 2021
ROZHOVOR: Albert Čuba
Postavy nejsou naším reálným odrazem, jenom stejně vypadají

Internetový seriál Divadla Mír s příhodným názvem sKORO NA mizině se stal za poslední rok virálem. Humorně podané dopady opatření proti koronaviru a jejich vliv na českou kulturní scénu mají u diváků obrovský úspěch. V hlavních rolích se objevují členové komediálního uskupení Tři Tygři, jejich „krotitelem“ je Albert Čuba. V následujícím rozhovoru se od něj dozvíte například to, zda bude seriál pokračovat a kde je pro Tři tygry hranice humoru, kterou by si netroufli překročit.Internetový seriál sKORO NA mizině zaznamenal více než solidní ohlas. Čemu myslíte, že za to nejvíc vděčí? Zaplnil nějakou díru na trhu?
Asi zaplnil. A všechny složky tak nějak zapadly do sebe. Seriál byl výborně napsán scenáristy, byl dobře zrežírován Vláďou Skórkou a snad byl i dobře zahrán. Zároveň se stal tak trošku virálním, takže pokud se člověk chtěl zapojit do společenské konverzace, musel seriál zhlédnout, protože jinak by netušil, o čem se společnost baví.

Loni jste uvedli první tři díly a letos na ně navázali dalšími dvěma. Nevím, zda je správné je nazývat druhou řadou, ale očekávání fanoušků byla určitě větší než „napoprvé“. Svazovalo vám to v něčem ruce?
Je důležité říct, že projekt sKORO NA mizině je produkován Vláďou Skórkou. My, herci Divadla Mír, jsme byli na začátku, když jsme dali nějaké první nápady, o čem by příběh mohl být, ale pak už to bylo věcí scénáře i režie. Ale věřím, že kluci svázané ruce určitě neměli.

Kromě ostravských herců v seriálu vystupují například i Jiří Langmajer nebo Marek Vašut. Koho napadlo oslovit právě je? Znali jste se osobně?
Napadlo to režiséra a osobně jsme je neznali, spíše pracovně. Štěpán Kozub se s Jirkou Langmajerem potkal třeba v seriálu Lajna.

I vy hrajete ve sKORO NA mizině „sami sebe“. Do jaké míry jsou ale tyto „postavy“ odrazem vás samotných v reálném životě?
Do žádné míry. Jenom stejně vypadají (smích).

Můžeme se těšit na další díly?
Na další díly se těšit můžete, aktuálně se finalizují scénáře a podle mých informací by se během pár týdnů mělo rozjet natáčení, tak snad vše dobře dopadne.

Improvizační divadlo má v Česku tradici a věnuje se mu nemálo herců po celé republice. Řada lidí si s ním však momentálně spojuje v první řadě právě vaše Tři Tygry. Děláte něco jinak, dejme tomu lépe než ostatní?
No nevím. Pokud do vyhledávání na YouTube napíšu „improvizační divadlo“, pak naprostou většinu videí tvoří ochotníci, takže si myslím, že profesionální herci se improvizaci moc nevěnují. Tři Tygři se improvizaci věnovali čtyři roky. Každý měsíc jsme pravidelně vystupovali v ostravském klubu Heligonka a tam jsme se hodně naučili. 

Zaznamenáváte nějaké ohlasy kolegů právě z tohoto divadelního odvětví?
Ne. A ani bychom tomu nevěnovali pozornost. Ohlasy si bereme k srdci pouze od lidí, kteří šli s kůží na trh a něčeho dosáhli, u nás například Partička, pánové Kaiser a Lábus, Michal Kavalčík a podobně. Zkrátka lidé, kteří mají zkušenost a mají za sebou úspěchy i neúspěchy, protože museli riskovat a něco investovat. Ohlasy ostatních kolegů jsou jen šum větru ve stromech.

Věnujete se komediálnímu žánru. Existují témata, z nichž byste si legraci nikdy nedělali?
Nikdy je hrozně dlouhá doba. Ale obecně asi platí, že není příliš dobré dělat si legraci ze symbolů anebo z lidí, kteří se symbolem stali a jejichž odkaz je ve společnosti stále živý. Tam někde je asi ta hranice.

Kteří čeští, případně zahraniční komici vás umějí nejvíc rozesmát?
Louis de Funès, Paolo Villaggio, Adéla Elbel, Pierre Richard, Miroslav Donutil. Ale hlavně Jaroslav Dušek – jeho Čtyři dohody považuji za nejlepší stand-up komediální výstup za posledních deset let. To jsem se chechtal od začátku do konce.

Tři Tygři, to jsou také Robin Ferro a Vladimír Polák. Vy a Štěpán Kozub jste přesto víc vidět, poskytujete rozhovory, chodíte do televizních talk-show. Nežárlí na vás?
Žárlí. A také kvůli tomu často pláčou.

Až se zase postavíte před hlediště plné diváků, v čemu to bude jiné než v době před covidem?
V ničem. Diváci si užijí skvělý čas v divadle a my si užijeme skvělý čas s diváky. Nemůžeme se dočkat.

Albert Čuba se narodil v roce 1983 ve Frýdku-Místku. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Poté nastoupil do angažmá v Komorní scéně Aréna, kde strávil dvanáct sezón a nastudoval více než třicet pět rolí. Dva roky učil na základní umělecké škole ve Slezské Ostravě dramatickou výchovu, nyní učí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě obor Jevištní pohyb. V televizi účinkoval třeba v zábavném pořadu Pečený sněhulák a vlastní firmu na audiovizuální tvorbu. V roce 2017 založil a od té doby provozuje Divadlo Mír, kde kromě rolí majitele a producenta účinkuje také jako herec. Je rovněž zakladatelem a krotitelem tygrů v úspěšné improvizační show Tři Tygři.

PR
Článek otištěn v Kult 05/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Štech
Ohnivá země Václava Štecha
Národní divadlo Brno
Inspektor pojišťovací společnosti Pazdera se rodinnému kruhu svěří s nápadem kolonizovat Bosnu. Díky tomu se prý do Čech „pohrne zlato“. Svůj návrh poslal vládě do Vídně, ale stále nedostal odpověď. Proto hodlá celou věc popohnat tím, že bude kandidovat jako poslanec za Ohnivou zemi, což je problematický volební okrsek v sousedství, jehož hlavou je vzdálený příbuzný.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+