Knihy

Jaroslav Foglar, Stínadla se bouří, Rychlé šípy, Albatros

Zveřejněno dne 14. 9. 2021
RECENZE: Stínadla tajemství zbavená
Po mimořádném úspěchu Záhady hlavolamu se Jaroslav Foglar rozhodl (spíš byl čtenáři opět donucen) ve vyprávění o Stínadlech pokračovat. A přestože napsal neméně vzrušující příběh, po jeho přečtení vyvstává otázka, oč byla Stínadla v Záhadě hlavolamu atraktivnější, když byla ještě tajemná.Možná si toho vnímaví čtenáři v přechozím dílu všimli sami, ale výpravy do Stínadel, které podstupovaly Rychlé šípy za objasněním záhady hlavolamu, byly opravdu velmi nebezpečné. Ostatně, samy do TAM-TAMu nepřímo přiznaly, že svým pátráním ve Stínadlech často riskují víc než jen pozdní příchod domů a nenapsané úkoly.
Přesto se (i v reálu) najdou tací, kteří se je snaží napodobit. Na začátku románu Stínadla se bouří je to Druhostraník Jiří Rymáň, který se možná v atmosféře „vzrušeného a tajemného“ večera, ovšem dokonale nepřipraven, do této nebezpečné čtvrti vydá sám, impulzivně a na vlastní pěst. Sice brzy zjistí, že mu zde hrozí reálné nebezpečí, a dá se na útěk, ale stejně je nakonec, na samé hranici Stínadel, lapen.
Na scénu pak vstupují Rychlé šípy – už jako „specialisté na Stínadla“, aby odvážlivce ze zajetí vysvobodily. Přitom se Vontové stále jen bouří proti tomu, aby se chlapci z okolních čtvrtí vměšovali do jejich záležitostí.
Při záchranné misi se Rychlé šípy dozvědí, že hlavolam před rokem utopený ve stoce svatojakubského kostela má nyní v rukou tajemný Široko, který s ježkem v kleci běhá po ztemnělých stínadelských uličkách a „provokuje“ jím Vonty. Pro ně je totiž zisk hlavolamu zásadní mocenskou záležitostí. Kdo jej má, výrazně se přiblíží šanci vládnout Stínadlům!
Dřívější souboj nejschopnějších vůdců se proto nyní redukuje spíš na divoké honičky po ulicích, dvorech a pláccích, za nepolapitelným přízrakem, který má (jako komiksový superhrdina) speciální kostým a téměř nadlidské schopnosti. Tedy alespoň z pohledu dětí-pronásledovatelů.
Rychlé šípy se s cílem získat tajemství ukryté v ježku v kleci opět postupně noří do dění okolo boje o Velké Vontství. Přitom se ale o Stínadlech dozvídají víc než leckteří řadoví Vontové. Znovu navíc podpoří jednu „spřátelenou“ stínadelskou skupinu, jejíž vůdce se jim jeví jako ideální kandidát na Velkého Vonta.
Román se oproti předchozímu pátrání po tajemství ukrytém v hlavolamu věnuje spíš mocenskému zápolení o to, kdo pro sebe „urve“ vládnu nad Stínadly. Tohle vměšování se do věcí stínadelských si bohužel vybere v klubu Rychlých šípů poměrně vysokou daň!
Není bez zajímavosti, že si zde autor nechal i drobnou indicii, která posloužila jako námět pro třetí díl série. Byť nepříznivým vlivem celospolečenských událostí došlo k uzavření Stínadelské trilogie až o několik desetiletí později. Ale to už je jiný příběh.

Nové vydání „Stínadel“ doprovodil ilustracemi opět Jiří Grus. Jeho velmi dramatické, často až naléhavé a emotivní kresby doplňuje interaktivní sešit pro čtenáře. V něm mohou vyzkoušet svou zručnost malířů. Jednoduché kresby na bílém papíře lze vybarvit buď podle barev v románu, nebo vlastní invence.

Stínadla se bouří
Jaroslav Foglar
Albatros, 2020


Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 09/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Jaroslav Foglar, Stínadla se bouří, Rychlé šípy, Albatros
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Jan Procházka
Kočár do Vídně
Národní divadlo Brno
Film Kočár do Vídně režiséra Karla Kachyni je dodnes považován za jeden z přelomů kinematografie šedesátých let, a to zejména díky originálnímu převedení stejnojmenné novely Jana Procházky a ojedinělé hudbě Jana Nováka. Komorní psychologické drama o strachu, nenávisti a lásce na konci druhé světové války zůstává i dnes univerzálním poselstvím o relativizaci základních lidských hodnot.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+