Knihy

Zveřejněno dne 27. 7. 2021
RECENZE: Barevný příběh lékařské vědy
Události posledních dvou let všem na celém světě připomněly, jak významná je pro nás medicína. Takřka v přímém přenosu jsme sledovali nové poznatky o covidu-19 i o tom, jakými způsoby se s ním vypořádávají na jednotlivých kontinentech. Nadále čekáme na lék a vakcína se stala jedním z nejzásadnějších témat hovorů i rozepří. Zajímá-li vás, jak to s léčením a pokroky v medicíně vypadalo před poslední pandemií, sáhněte po komiksu Jeana-Noëla Fabianiho a Phillipa Berkoviciho s příhodným názvem Neuvěřitelné dějiny lékařství.Autoři knihy začínají své vyprávění již v pravěku a dostanou se až do velmi nedávné doby. Jako naučný komiks se Neuvěřitelné dějiny lékařství zabývají v prvé řadě historií. Samotné převratné léčebné postupy jsou zde zmíněny, avšak k jejich pochopení je potřeba více prostoru, než nabízí zhruba dvě stě třicet barevných stran knihy, byť doslova přetéká informacemi.

Zpočátku je komiks orientován chronologicky. Ačkoliv kapitola o starověku vypráví o takových velikánech, jako byli Hippokratés a Galén, kvůli pádivému tempu jsou úvodní pasáže spíše zklamáním. To se naštěstí brzy změní, když se kapitoly začnou dělit dle řešených problematik a tolik se nepodřizují časové souslednosti.

V knize francouzských autorů je patrná i česká stopa. Objev Otto Wichterleho je sice zmíněn bez svého autora, avšak malé zadostiučinění skýtá alespoň představení Johanna Gregora Mendela a jeho převratné práce.

Přestože komiks popisující tisíciletí objevů pochopitelně klouže po povrchu, není v něm nouze o zajímavosti. Ať už si čtete o dřívějších pandemiích, očkování syna Napoleona Bonaparta, porodu královny Viktorie, dopadu pravých neštovic na Aztéky či kterak býčí hormony pomáhaly nacistickým letcům, zas a znovu zjišťujete, jak fascinující byly a jsou dějiny lékařství.

Kresba Phillipa Berkoviciho v nelehkém úkolu podat dlouhý a obšírný příběh medicíny obstála se ctí. Berkovici věrně zachytil obličeje osobností, jejichž podobu známe, stejně jako jednoduše demonstroval popisované, často složité skutečnosti. Navíc knihu obohatil humorem, někdy jemným, častěji spíš jadrným až cynickým a vážná témata pro čtenáře odlehčil. Komické vsuvky ne vždy fungují, jak nejspíš autor zamýšlel, ale mnohokrát pobaví a nikdy nejsou vyloženě otravné.

Kniha Neuvěřitelné dějiny lékařství z vás neudělají experta na historii medicíny a bez fotografické paměti si sotva zapamatujete stovky jmen a významných objevů, s nimiž se na jejích stranách setkáte. Získáte ale díky ní přehled o milnících lékařství a také se pobavíte, navzdory faktu, že budete nasávat informace o epidemiích, předčasných úmrtích či boji s rakovinou. Stěží byste hledali přístupnější dílo pro kohokoliv, kdo se chce dozvědět, jak se vyvíjelo umění uzdravovat.

Redakce
Článek otištěn v Kult 07/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Joanne K. Rowlingová
Vánoční prasátko
Albatros Media
Kuba a jeho plyšové prasátko Pašík se od sebe nehnou ani na krok – to se ale změní jednoho Štědrého večera, kdy Kuba o Pašíka přijde. Je zoufalý a potřeboval by zázrak, aby svoji milovanou hračku našel. A protože jsou Vánoce, takový zázrak se skutečně stane. Vánoční prasátko, náhrada za nezvěstného Pašíka, zničehonic ožije a vymyslí odvážný plán: vydají se s chlapcem do kouzelné Země Ztracených a Pašíka najdou, ať se jim do cesty postaví cokoli.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+