Knihy

Jaroslav Foglar, Rychlé šípy, Záhada hlavolamu, Stínadla, Vontové, Ježek v kleci, Albatros, Mladý hlasatel

Zveřejněno dne 15. 6. 2021
RECENZE: Poprvé do Stínadel
Vznik této knihy si vynutila popularita kresleného seriálu o Rychlých šípech. Jaroslav Foglar tehdy podlehl tlaku čtenářů a začal psát první stínadelské dobrodružství slavné pětice. Román pak vycházel v Mladém hlasateli na pokračování a jeho podtitul zněl přímo mysteriózně: Přepodivný příběh ze života Rychlých šípů.Přitom na začátku byla prostá potřeba slavného klubu ozvat se proti bezpráví. Proto začali pro Druhou stranu (jejich městskou čtvrť) vydávat oběžník. A že byly reakce čtenářů příznivé, rozhodli se jej zpravidelnit a nazvat TAM-TAM. Po čase však zjistili, že není tak jednoduché ve vydávání pokračovat, pokud není moc o čem psát.
Když tu se náhle, na jedné „vysoké šedivé zdi bez oken“ v Druhé straně, objevila kresba „ježka v kleci“. Mytického hlavolamu, o jehož existenci kolovaly do té doby jen legendy. Rychlé šípy se proto chopí příležitosti a rozhodnou se pro TAM-TAM zjistit o „ježkovi“ víc.

Záhada hlavolamu je ryzí detektivkou pro mládež, kde hlavní roli hrají děti. Dospělí jsou zde vnímáni jen jako nutný prvek, součást společnosti. Jak říká Mirek Dušín hned v první kapitole: „Rychlé šípy nevolají nikdy dospělé lidi na pomoc.“
Z klubu Rychlých šípů se tak stanou regulérní reportéři, kteří se na cestě za informacemi „z první ruky“ dostávají do mnohdy velmi nebezpečných situací. Například když ze zrušeného kostela unikají před Vonty polozasypanou nestabilní podzemní chodbou, v níž se to hemží krysami.
Během pátrání postupně zjistí, že hlavolam je především odznakem tzv. Velkého Vonta, vůdce tajemné chlapecké organizace ve Stínadlech. Navíc přijdou na to, že se za osudem „ježka“ skrývá možná i zločin. Dokonce se dostanou až do blízkosti samotné Vontské rady – nejvyššího orgánu stínadelské organizace. A to právě v době, kdy se schyluje k volbě vůdce nového.
Tohle počínání se Vontům samozřejmě nelíbí. Svou tajuplnost si totiž před okolními čtvrtěmi přísně střeží, a proto na tenhle problém Rychlé šípy celkem důrazně, až arogantně upozorní. Ti se ovšem výhrůžkami nedají zastrašit a dál pokračují ve svém pátrání i publikování.

Dospělý čtenář si přitom může všimnout hned několika paradoxů. Především zda Rychlé šípy nerozporují svůj morální kredit, když odmítají uznat právo Stínadelských na soukromí a vědomě, ba cíleně jej narušují.
Zvláštní je i to, že se historie hlavolamu váže právě k místu, kde schůzuje Vontská rada a kde se konají volby stínadelských vůdců. Nebo to není jen náhoda? V neposlední řadě vyvstává otázka, zda je v pořádku, pokud děti v podstatě namísto policie pátrají po okolnostech možného dávného zločinu.
Román je však napsaný velmi poutavě a napínavě (možná i proto, že byl na pokračování), takže při čtení všechny tyto „poznámky“ mizí. Do poslední chvíle není jisté, zda se Rychlým šípům podaří tajemství hlavolamu získat. Nebo jak dopadne právě vrcholící volba Velkého Vonta, do které slavný klub nepřímo zasáhne tím, že se s jedním z kandidátů podělí o návod, jak vyjmout „ježka“ z klece. 

První vydání knihy, ještě v edici Mladého hlasatele, bylo opatřeno ikonickými ilustracemi stvořitele Rychlých šípů, Jana Fischera. Vydání od Albatrosu provázejí urbanistické kresby Jiřího Gruse, které se bohužel občas úplně neshodují s textem románu.
Například stín Vonta varujícího Rychlé šípy má být vrhán na chodbu, nikoli na dveře. Jenže jak to udělat, když ilustrátor umístil klubovnu na dvůr namísto dovnitř domu, a chodbu proto vystřídala zeleň?
Jako všechna vydání Foglarových knih, i tuhle vybavil Albatros bonusem. Tentokrát je to sešit šifrovací hry Poselství ze Stínadel, která čtenářům nabízí využití jejich intelektu i důvtipu. A není bez zajímavosti, že hra vychází z námětu samotného autora románu – Jaroslava Foglara.

Záhada hlavolamu
Jaroslav Foglar
Albatros, 2019

Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Jaroslav Foglar, Rychlé šípy, Záhada hlavolamu, Stínadla, Vontové, Ježek v kleci, Albatros, Mladý hlasatel
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Gilles de Maistre
Vlk a lev
Bontonfilm
Dvacetiletá dívka Alma přeruší své studium hry na piano a odjede na nějaký čas na chatu po svém dědečkovi, která leží na ostrově uprostřed kanadské divočiny. Po letecké havárii v lesích objeví malé lvíče určené pro výcvik v cirkuse a současně s tím se ujme i mláděte vzácného stříbrného vlka, kterého do chaty přinese vlčice uvyklá na přítomnost a přízeň jejího dědy. Rozhodne se je ochránit před světem lidí, postarat se o ně a dohromady vytvoří neobvyklou rodinu.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+