Knihy

Zveřejněno dne 1. 6. 2021
RECENZE: Záhada hlavolamu slaví
Jméno Jan Tleskač je jistě málokomu zcela cizí. Příběh zámečnického učně, který sestrojil létající kolo a jeho plány ukryl před svou smrtí do bájného ježka v kleci, letos slaví již 80. výročí. U příležitosti významného jubilea vychází restaurovaný autentický Deník Jana Tleskače i výroční 10. vydání Foglarovy Záhady hlavolamu u nakladatelství Albatros.Dlouhých 80 let uplynulo od první publikace Záhady hlavolamu, která od roku 1940 vycházela na pokračování v Mladém hlasateli. Kultovní román z pera Jaroslava Foglara formoval dětství tehdejší mládeže a stal se stěžejním pilířem české dětské literatury. Na oslavu tohoto výročí si Skautská nadace Jaroslava Foglara připravila něco speciálního – pravý Deník Jana Tleskače.

Deník Jana Tleskače není ani tak kniha, jako spíš artefakt. Drobný restaurovaný zápisník ukrývá reprodukci rukopisu Jaroslava Foglara a šmouhy, škrtance a nečitelnosti mu dodávají na autentičnosti. Přestože malá nedochovaná část musela být dopsána uměle, deník působí přesně tak, jako by opravdu ležel v prachu zvonice kostela sv. Jakuba, kde život Jana Tleskače vyhasnul.

Nenápadná černá obálka s malou samolepkou ukrývající deník je doplněna o drobné fotoalbum z Ulic, kudy chodilo Nebezpečí – fotografie částečně pocházejí ze sbírky Jaroslava Foglara.

Celkové zpracování deníku pak hodnotím jako velmi zdařilé. Přestože si v něm moc nepočtete, je to jedinečná připomínka Foglarova literárního světa, který je doteď jednou z hybných sil literatury pro mládež, a milý sběratelský kousek.

Hodnocení: 90 %

Redakce
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Štech
Ohnivá země Václava Štecha
Národní divadlo Brno
Inspektor pojišťovací společnosti Pazdera se rodinnému kruhu svěří s nápadem kolonizovat Bosnu. Díky tomu se prý do Čech „pohrne zlato“. Svůj návrh poslal vládě do Vídně, ale stále nedostal odpověď. Proto hodlá celou věc popohnat tím, že bude kandidovat jako poslanec za Ohnivou zemi, což je problematický volební okrsek v sousedství, jehož hlavou je vzdálený příbuzný.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+