Knihy

Zveřejněno dne 22. 6. 2021
RECENZE: Klíč ke vztahům i době
Nejpozději od bestsellerové Hany z roku 2017 jsou novinky Aleny Mornštajnové jedny z nejočekávanějších. Nejinak tomu bylo i letos, než v polovině dubna vyšel další román, tentokrát s názvem Listopád a klíčem na obálce. Vydání se opět ujal brněnský Host, jenž je pro Mornštajnovou už tradiční platformou.Autorka zůstává věrná svému tématu, kterým jsou rodinné vztahy očima žen. Jako kulisu svého nejnovějšího příběhu ovšem nevyužívá reálnou historii naší země, jako tomu bylo doposud, ale vybírá si zcela novou cestu časem – otevírá historiky tak nenáviděný směr „co by kdyby“, Sametovou revoluci odsuzuje k nezdaru a vládě komunistů přidává další léta navíc.

Hlavní hrdinka Maja je kvůli své účasti na studentských nepokojích zatčena. Její živoření ve věznici sledujeme paralelně s osudem dívky Magdy, odebrané politicky nespolehlivým rodičům a umístěné do nápravného zařízení vydávaného za ozdravovnu. Jejich pohledy se díky odlišnému způsobu vyprávění (v Majině případě er formě a v Magdině případě ich formě) nepletou a čtenář se v textu snadno orientuje. Jak je prozrazeno už v anotaci, životy obou žen se nakonec protnou, ale jinak, než ony i čtenář očekávají.

Mornštajnová své fanoušky opět nezklamala a předložila jim strhující a čtivý příběh, který se v různých obměnách může odehrávat – a odehrává – i dnes po celém světě. V jeho jádru neleží jen věčné téma svobody, ale i zkušenost mnohem univerzálnější – člověk vydrží všechno, jen je vždycky lepší, když na to není sám.

Listopád
Alena Mornštajnová
Host, 2021

Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+