Knihy

Zveřejněno dne 15. 5. 2021
Setkání Země se Středozemí
Imaginace Johna Ronalda Reuela Tolkiena přes osmdesát let ohromuje čtenáře na celém světě a v moderní době i milovníky filmů a hráče videoher. Oxfordský profesor stvořil svět s úžasnými národy, bohatou historií, kulturou, rozličnými jazyky a krajinou – kouzelnou a zároveň důvěrně známou. Této krajině a jejím zdrojům inspirace se věnuje kniha Johna Gartha Světy J. R. R. Tolkiena.Dílo s podtitulem Místa, která inspirovala Středozem dává nahlédnout pod pokličku badatelského zápalu, mravenčí píle, ale i života dosud stále nejoblíbenějšího autora fantastiky. I v češtině vyšly knihy zabývající se pověstmi, které Tolkien využil pro tvorbu vlastní mytologie. Na reálná místa spojená s jeho životem a dílem se však dosud žádná kniha nezaměřila.

John Garth, jeden z předních expertů na Tolkiena, čerpá z bohaté studnice zdrojů – z vlastních knih J. R. R. T., textů jiných badatelů, korespondence, rozhovorů a dalších. Nepíše o „světech“ pouze jako o „místech“, ale zachycuje i inspirující události z Tolkienova života, stejně jako „ducha“, či chcete-li atmosféru těchto míst.

Kniha se zabývá jak lokacemi ve Středozemi, tak jejich předobrazy. Patří mezi ně venkov kolem městečka Sareshole – krajina Tolkienova dětství, bojiště na řece Sommě či alpské vrcholky, jež navštívil v roce 1911 a navždy se mu zapsaly do srdce.

Nakladatelství Argo zvolilo pro knihu velký formát, což byla vzhledem k množství obrazového materiálu dobrá volba. Kniha je plná fotografií, maleb, kreseb a map – Tolkienových i skutečných. Mezi autory ilustrací patří méně známí autoři i esa jako John Howe nebo Alan Lee. Nejvíce prostoru dostává pochopitelně sám Tolkien. I zarytý fanoušek mistrova díla nalezne v knize ilustrace, jež pro něj budou nové. Lahůdkou je například fotografie původní mapy Středozemě na dnes již zahnědlém čtverečkovaném papíru, k němuž Tolkien lepil další archy, jak se mu jeho vysněná země rozrůstala. I notoricky známé malby z Hobita či Pána prstenů odhalí díky většímu formátu detaily, jichž si ve starších vydáních možná čtenáři nevšimli.

Kniha dokazuje neskutečnou erudici J. R. R. Tolkiena, a to nejen v oborech, díky nimž je známý. Kromě excelentních znalostí starých jazyků a mýtů totiž při vytváření Středozemě nezanedbával ani topografii, geologii či botaniku.

Světy J. R. R. Tolkiena jsou pochopitelně určeny v prvé řadě milovníkům mistrových knih. Nezabývají se pouze Středozemí z Pána prstenů, ale i krajinou Prvního a Druhého věku. Garth popisuje velké množství témat a nejednu zajímavou informaci lze najít v poznámce pod čarou, kterých je v knize přes pět set. Teď už záleží jen na vás, zda si takovou knihu chcete přečíst.

Radovan Kolbaba
Článek otištěn v Kult 05/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Terezie Radoměřská
Vánoce pro kočku
Books & Pipes
Knížka pro malé i velké, kteří mají rádi advent, tajemný předvánoční čas plný očekávání. Tři děti stavějí s tatínkem po celý prosinec betlém. Každý večer přidají kousek – pastýře, ovečku, hvězdu. O nich pak betlémská Kočka vypráví dětem adventní příběh.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+