Knihy

Zveřejněno dne 4. 5. 2021
Na co myslí Eben v autě
Marka Ebena jako moderátora, hudebníka a herce jistě není potřeba představovat. Co ale takový Marek Eben jako spisovatel? Málokdo ví, že jeho krátké tematické texty v několika posledních letech vycházely časopisecky. Nakladatelství Brána tyto sloupky pod názvem Myšlenky za volantem loni souborně vydalo, a to nezvykle v kroužkové vazbě.

Jak autor píše v úvodu, tento typ vazby poskytuje čtenáři pohodlný způsob, jak se zbavit příspěvků, které mu nejsou po chuti – jednoduše je může vytrhnout. Sám by to údajně u titulů podobného druhu ocenil a chtěl dát tuto možnost i čtenářům své prvotiny.

Téma příspěvků, jak název knihy napovídá, se nějakým způsobem točí kolem aut a jejich řízení. Eben popisuje své zkušenosti s cestováním po Americe, dálnicemi, servisy, chováním ostatních řidičů atd. Vyjadřuje se však také k věcem, které přímo s automobilovou tématikou nesouvisejí – komentuje třeba královskou svatbu Harryho a Meghan, focení selfíček s vlastní osobou, soužití s manželkou, úděl umělce nebo prožívání Vánoc. Samozřejmě dojde i na autorovy oblíbené Karlovy Vary.

Myšlenky za volantem jsou v pravém slova smyslu knihou odpočinkovou. Nikdo, komu vyhovuje autorův nezaměnitelný způsob projevu a styl humoru, nebude zklamán. Možná je trochu škoda, že Eben z této své obvyklé polohy ani na chvilku nevystoupí a podává čtenáři přesně to, na co je u něj zvyklý z jiných oblastí jeho práce. Není však nejmenších pochyb, že cílová skupina bude spokojená. Svého laskavého baviče, pilného pozorovatele života a trefného glosátora dostane.

Myšlenky za volantem
Marek Eben
Nakladatelství Brána, 2020

Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 05/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Paula Brackston
Krámek se starožitnostmi
Red
Xanthe a její matka Flora opouštějí Londýn, aby začaly znovu a převzaly vedení obchodu se starožitnostmi v historickém městečku Marlborough. Xanthe s některými nalezenými starožitnostmi cítí zvláštní spojení: Když se jich dotýká, dokáže vycítit jejich minulost a jejich příběhy.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+