Knihy

Zveřejněno dne 11. 5. 2021
RECENZE: Azyl v jezerní kotlině
Ústřední postavou románu je Pavel Zeman. Chlapec, který se na počátku příběhu musí vyrovnat s tragickým skonem svého otce. Když se následně s maminkou přestěhují do jejího rodiště, aby „zapomněli“, nalezne útěchu až v náruči rozhlehlého a opuštěného kraje za městem, v tzv. Jezerní kotlině. Díky ní záhy nalezne i kamaráda, ke kterému by si za normálních okolností asi cestu nenašel.


Jaroslav Foglar se jako literát věnoval především výchově mládeže. Přesto mě překvapilo, jak moc v Chatě v Jezerní kotlině rezonují situace, z nichž by si mohli čtenáři brát příklad i v dospělosti. Třeba když rodiče nehledí na potřeby a talent svých potomků a jaksi absolutisticky rozhodují za ně. Anebo to bylo jen tehdejší dobou?


Třeba Pavlův otec, významný boxer, tlačí na svého atleticky založeného syna, aby šel v jeho šlépějích. Ještě krátce předtím, než mu v ringu při důležitém zápase selže srdce, synovi zdůrazňuje, jak moc mu záleží na tom, aby se i on stal profesionálním boxerem. Snad si ani neuvědomuje, že Pavlovi vlastně vnucuje svoji představu o budoucnosti. Snad ani netuší, že syn jeho názor nesdílí.

V novém působišti se Pavel necítí vůbec dobře a o kamarády nezavadí. Teprve při jedné ze svých bezcílných toulek najde těžko přístupnou a na první pohled opuštěnou skalnatou oblast s rozlehlým jezerem. Kraj mu učaruje natolik, že jej okamžitě a poněkud naivně prohlásí za své svrchované území.
Proto když zde po čase natrefí na spolužáka Ludvíka Grygara a zjistí, že by se s ním měl o kraj „dělit“, je v první chvíli rozezlen a dotčen. Naštěstí pro čtenáře se chlapci vzápětí spřátelí. Jednak zjistí, že kotlina je dost velká pro oba, ale především pochopí, že si mohou navzájem pomoci.
Pavel Ludvovi k lepší kondici a přemýšlivý Ludva nabídne Pavlovi na oplátku vlídné přátelství. I když v dané chvíli je toho už víc, co Pavla na Ludvovi zajímá. Například tajemná „Zavřená kniha“, kterou při sobě často nosí.

Oba chlapci v Jezerní kotlině zažívají společná dobrodružství. Dokonce se rozhodnou postavit si zde zálesácký srub. Idylu jim časem narušují výhrůžky tajemného uskupení Tarantule nebo podivný přízrak, který je za větrných nocí fyzicky pronásleduje, chtěje se zmocnit „Zavřené knihy“, kam Ludva ze záliby píše o dobrodružstvích vlastního indiánského kmene. 
Příběh ovšem graduje jejich rozkolem, když se Ludva vlivem okolností víc než s Pavlem začne přátelit se svým starším sousedem Filipem. Jakkoli jde o situaci lidsky celkem běžnou, v tomto podání připomíná spíš partnerský trojúhelník.
Zvlášť když se slovy autora Ludva „podivně rdí“, musí-li se Pavlovi vymlouvat, proč na něj nemá čas. Pravda, jako malý čtenář jsem nad tím takto nespekuloval a vnímal jsem to jako přirozený projev bezelstného dětství. Vždyť Ludva byl Pavlův jediný kamarád.

Pavel se s Ludvou nakonec rozejde. Tedy alespoň do chvíle, než se dozví, že se neduživý Ludva kouřením (aby se vyrovnal Filipovi) přiotrávil nikotinem a skončil v nemocnici. Že není jisté, zda vůbec přežije. Ano, v téhle knize Foglar asi nejvíc ze všech svých románů varuje před tímto škodlivým návykem.

Autorem ilustrací albatrosovského vydání je brněnský výtvarník Pavel Čech. Ten byl dosud ve foglarovském světě známější spíš svými obrazy Rychlých šípů nebo neoficiální mapou Stínadel, která visí v Brně ve vstupu do podzemního labyrintu pod Zelným trhem.
Chatě v Jezerní kotlině však dominují kresby nespoutané přírody i divokých indiánů z Ludvovy knihy. Ostatně fragment „Zavřené knihy“ je i vloženým bonusem čtenáři. Podobně jako byl u „Hochů“ sešit lovce Bobříků.
V tomto případě jde bohužel o bonus poněkud chudý, alespoň z mého pohledu. Možná zde však mimoděk vznikl prostor pro samotné čtenáře, aby zkusili zapojit vlastní fantazii. Ať už kresbou, nebo příběhem.

Chata v jezerní kotlině
Jaroslav Foglar
Albatros, 2019


Robert Žďárský
Článek otištěn v Kult 05/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Terezie Radoměřská
Vánoce pro kočku
Books & Pipes
Knížka pro malé i velké, kteří mají rádi advent, tajemný předvánoční čas plný očekávání. Tři děti stavějí s tatínkem po celý prosinec betlém. Každý večer přidají kousek – pastýře, ovečku, hvězdu. O nich pak betlémská Kočka vypráví dětem adventní příběh.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+