Knihy

Zveřejněno dne 20. 4. 2021
Zbroje a vše o nich
Mnoho řemesel v průběhu dějin ztratilo svůj význam a dnes je zná jen malé množství badatelů a nadšenců. Netýká se to však platnéřství. To sice pozbylo svůj praktický účel, ale i dnes najdeme skutečné platnéře. Patří mezi ně i Petr Brožek, jenž se rozhodl se svým oborem seznámit širší veřejnost a učinil tak vynikající knihou s prostým názvem Platnéřství.

Zajímáte-li se o středověk, tehdejší válčení, kovářství či přímo výrobu zbrojí, je Platnéřství publikací, kterou oceníte. Na sto šedesáti stranách představuje vývoj středověkých zbrojí, práci s materiálem, potřebné vybavení, výrobu samotných prvků zbroje, zdobení i mnohé další aspekty řemesla.

Výhodou knihy je skloubení odbornosti i výkladu pro úplné laiky. Text se nevyhýbá specifické terminologii. Nejde však o kupu latinských názvů, naopak často o krásná česká slova jako kachlík, šorc, rohatina, klepsydra, šišák či šlejfíř. Vše je dostatečně vysvětleno a velkou roli hrají i obrazové materiály. Není výjimkou, že je na jedné straně i deset ilustrací či fotografií, jež demonstrují popsané skutečnosti. Ilustrátor knihy Jan Syka odvedl skvělou práci a zachytil jednotlivé části zbroje, jejich výrobu i válečníky středověku a raného novověku. Kromě předpokládaných vyobrazení zbrojí kniha obsahuje i schéma šachtové pece, snímky platnéřského náčiní i muzejních kusů nebo dobová vyobrazení. Nechtě tak může sloužit jako zdroj inspirace pro malby rytířů či jiných válečníků středověkých bojišť.

Veškeré nabyté vědomosti si zopakujete a prohloubíte v možná nejpůsobivější kapitole knihy, jež krok za krokem předvádí, jak se vyrábí kompletní německá zbroj z konce 15. století. Plech za plechem, nýt za nýtem můžete sledovat tvorbu hrozivého ocelového odění od velkých kusů, jako je kyrys, po přezky i panty.

Zmíním alespoň ještě jednu zajímavost. Publikace popisuje též experiment, kdy autor se svými spolupracovníky stříleli z dobové arkebuzy do čtyř odlišných plátů železa a oceli vyrobené různými postupy. O výsledcích si přečtěte sami, ale mimo jiné tento pokus vyvrací rozšířené přesvědčení, že od husitských válek zbroje nijak nechránily před palnými zbraněmi.

Petr Brožek prokazuje hlubokou znalost tématu nejen vlastní prací, ale nebojí se ukázat i výrobky českých kolegů. Předkládané poznatky čerpá z desítek publikací – českých, anglických, německých, francouzských i italských.

Platnéřství je tedy knihou o jediném tématu a přitom s velmi širokým záběrem. Zabývá se „černým řemeslem“ a zároveň je bohatě ilustrovaná a krásná. Mnoho informací ocení i expert, avšak v jejich podání se neztratí ani laický zájemce.

Radovan Kolbaba
Článek otištěn v Kult 04/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Paul Gordon, John Caird
Jane Eyrová
Městské divadlo Brno
Muzikál vypráví romantický příběh lásky mezi Janou a Edwardem Rochesterem spolu se všemi, místy až hororovými liniemi známého příběhu. Dospívající Janě zemře nejbližší přítelkyně Helena, od které se ovšem naučí, že nejhorším nespravedlnostem lze čelit odpuštěním, a díky tomuto mottu se nakonec dočká zaslouženého štěstí.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+