Knihy

Zveřejněno dne 25. 4. 2021
RECENZE: Jeden život, tisíc pádů
Kniha Věř, běž a dokážeš je prvním a prozatím jediným literárním počinem zpěváka a rappera Raega. Její stránky vypráví příběh kluka, jehož život nebyl kvůli nadváze a napůl vietnamskému původu vůbec růžový. Přečtete si o zážitcích, které by zaručeně každého člověka poslaly mocným direktem na to nejhlubší psychické dno. Právě tenhle kluk se od něj dokázal odrazit.

Každý z nás má v životě své problémy, všichni zažíváme vzestupy a pády. Někteří ale častěji než jiní. Ladislav Pham, kterého pravděpodobně znáte jako Raega, popisuje svůj životní příběh v knize Věř, běž a dokážeš. Vypráví, jak se z napůl vietnamského outsidera s nadváhou a „obličejem jako měsíční krajina“ stal populární zpěvák. Je to příběh o vyrovnání se se sebou samým a odhodlání jít si za svým snem.

Když pominu pár zapomenutých překlepů, bez kterých bych se jistě obešla, kniha je psána velmi čtivě. Pozitivně hodnotím i náhled na život autora z pohledu další osoby. Celé zpěvákovo vyprávění je pak příjemně dokreslováno množstvím fotografií a několika zajímavými podněty k zamyšlení. Po přečtení knihy je také mnohem jasnější, proč je Raegova hudba taková, jakou ji známe.

Z pohledu člověka, který se v podobných situacích rovněž ocitl, je čtení Věř, běž a dokážeš velmi silným zážitkem a zkouškou vlastních nervů. Těžko se věří, kolik bolesti, zloby a nespravedlnosti snesou jedna lidská bedra. O to uspokojivější je pak vědomí, že Raego všechny tyto překážky dokázal překonat a stal se inspirací pro lidi s podobnými životními příběhy. Tak tedy – věř, běž a dokážeš.

Hodnocení: 95 %

Michaela Petráková
Článek otištěn v Kult 04/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+