Knihy

Zveřejněno dne 30. 12. 2016
RECENZE: Hrušky s jablky i bez

Blogová sféra je v současné době na vzestupu. Blogy píšou všichni a o všem. Některým z nich se dokonce poštěstí vydat výběr svých nejlepších příspěvků knižně, tak jako např. herečkám Marii Doležalové, Marice Šoposké a Berenice Kohoutové. Nyní se po jejich bok zařadili Miloš Říha a Michelle Losekoot.


 
Tito autoři téměř nemohou být rozdílnější. Miloš je ředitelem Skautského institutu, Michelle se věnuje copywritingu. Před rokem začali na internet společně psát humorně laděné sloupky o problémech dnešních třicátníků. Tak se zrodilo Bez jablka. Proč právě takový název? Jednoduše proto, že bychom žádným potížím nemuseli čelit, kdyby tenkrát Eva v ráji nechala Strom poznání na pokoji. 
 
Téma, kterým se blogeři ve svých úvahách zabývají, je široké a nevyčerpatelné. Jedná se totiž o rozdíly mezi muži a ženami, jejich odlišný způsob chápání světa a přístup k němu. To vše nahlíženo optikou generace „poznamenané“ sociálními sítěmi a gender studiemi a zabalené v atraktivní formě krátkých fejetonů.
 
Vynikajícím způsobem knihu doplňují modrooranžové ilustrace Barbory Balgové, jejíž tvorba se na motiv single jedinců (po roce 2000 stále rozšířenějšího modelu partnerského soužití) přímo soustřeďuje a tvoří tak s textovou stránkou Bez jablka uzavřený celek. Sem tam vložené samostatné citáty z příspěvků nebo celostránkové obrázky čtení příjemně zpestřují.
 
Kniha není na českém trhu žádnou převratnou novinkou. Nehraje si na kvalitní literaturu ani nechce čtenářům předávat moudra, která jim převrátí život na ruby. Chce především pobavit, což se jí také nadmíru daří. Potěšen bude každý, kdo někdy přemýšlel nad tím, proč si s partnerkou občas nerozumí nebo jak velkou výzvou může být pravidelné zhasínání na záchodě. A zdaleka to nemusí být pouze třicátník.
 
Bez jablka
Michaela Losekooot a Miloš Říha
Motto, 2016 

Petra Horáková
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lesley-Ann Jonesová
Freddie Mercury. Bohémská rapsodie jednoho života
BB art
Zdá se, že všichni víme, kdo to byl Freddie Mercury. Bohem nadaný zpěvák formace čtyř muzikantských individualit Queen. Muž, který skupině propůjčil její nejcharakterističtější ochrannou známku: svůj hlas. Interpret a autor nezapomenutelných skladeb – od Bohemian Rhapsody přes We Are The Champions až po Innuendo. Extravagantní jedinec, libující si v okázalosti hudební i módní. Původem ze Zanzibaru, kde se narodil rodičům perského původu. Homosexuál dlouho skrývající svou orientaci a první skutečně očividná oběť AIDS z uměleckých kruhů. Bude se nám zdát, že se o Freddiem sotva můžeme dozvědět něco nového a neznámého, ovšem jen do chvíle, než se začteme do jeho rozsáhlé biografie, kterou vydala Lesley-Ann Jonesová.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+