Knihy

Zveřejněno dne 10. 9. 2016
RECENZE: Analýza osobnosti

Nakladatelství Portál přichází s další velmi zajímavou novinkou. Na paškál si totiž bere osobnost, jejíž sny dodnes mnohým nedají spát. Osobnost, bez které by ordinace psychologů vypadaly možná docela jinak. Řeč není o nikom menším než o příborském rodákovi a zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi.Útlounký román Tajemství doktora Freuda, jemuž by vzhledem k počtu stran slušelo spíše označení novela, pojednává o několika posledních měsících v životě slavného lékaře. Ten z neznámého důvodu odolává naléhání svých blízkých, aby opustil antisemitskou Vídeň dříve, než se jí zcela zmocní nacismus. Jak velké musí být doktorovo tajemství, že ho staví nad vlastní život?

V románu vystupuje celá řada více či méně důležitých postav. Postupně se čtenář setkává nejen se členy Freudovy rodiny, ale také s jeho přáteli, kolegy, učiteli či žáky. Ti všichni formovali doktorův charakter a přístup k životu. A co je možná vůbec nejdůležitější: bez některých z nich by psychoanalýza patrně nikdy nespatřila světlo světa. Natolik byl Freud se svým okolím srostlý.

Jak je u Portálu zvykem, i tento beletristický příběh je zaznamenán poměrně náročným jazykem. Od čtenáře se očekává určitá zkušenost, aby se v  odbočkách a zákoutích vyprávění dokázal zorientovat. Ani tomu, kdo se v bludišti vět ztratí, však žádné nebezpečí nehrozí. Všechny cesty ho nakonec dovedou k jednoznačnému rozuzlení.

Román si v žádném případě neklade za cíl podat úplnou a vyčerpávající zprávu o sklonku života Sigmunda Freuda. Je pouze jakýmsi odrazovým můstkem, jehož energie vás buď povzbudí, abyste se hluběji seznámili se slavným psychologem, nebo vás nechá naprosto chladnými. Ke které skupině se přidáte?

Tajemství doktora Freuda
Éliette Abécassis
Portál, 2016

Petra Horáková
Článek otištěn v Kult 09/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ivan Zachariáš, Alice Nellis
Pustina (3 DVD)
Magic Box
Zločin, který rozhodujícím způsobem zasáhne do životů všech zúčastněných, stojí na počátku dramatické minisérie HBO Europe, Pustina. Když se starostka severočeské vesnice, Hana Sikorová, ocitne na vrcholu svého boje proti velké těžební společnosti nabízející obyvatelům obce vysoké odstupné výměnou za opuštění jejich domovů postavených na ložiscích hnědého uhlí, zmizí její čtrnáctiletá dcera Míša. Pátrání po dceři Hanu po letech mírumilovného soužití s ostatními přivede k pochybnostem ohledně celé komunity, která se pod vlivem událostí začíná rozpadat a ukazovat svou pravou tvář. Objasňování záhady příběh rozvětvuje do několika prolínajících se dějových linií, gradujících do nečekaných souvislostí.
Reklama:

Partneři:
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2017 Radek Holík
Google+