Knihy

Zveřejněno dne 20. 9. 2016
RECENZE: Sedmiletý Ježíš se vrací do Izraele

Spisovatelka Anne Rice se proslavila knihou Interview s upírem a románovou sérií Hodina čarodějnic. V poslední dekádě však fantasy a hororová témata opustila. Spolu se svým návratem k víře začala zpracovávat biblické náměty. Historický román Mladý Mesiáš je první, který se dostává k českému čtenáři. Hlavním hrdinou je sedmiletý Ježíš vyprávějící o jednom roce ve svém životě.


 
Začátek je velmi slibný. Ježíš žije se svými rodiči a početnými strýci a tetami v egyptské Alexandrii. V dětské hře však neúmyslně zabije chlapce, který na něj zaútočí. Už jako malý totiž oplývá nadpřirozenou silou. Díky ní například dokáže vdechnout život ptáčkům, které si uplácal z hlíny. 
 
Pobyt v Egyptě se chýlí ke konci. Krutý král Herodes zemřel a celá rodina se může vrátit do Izraele. V zemi však panuje neklid a místo toho, aby rodina oslavila Pesach v jeruzalémském chrámu, stane se svědkem krveprolití. Vrací se do Nazaretu a po cestě musí přihlížet řádění vzbouřenců. 
 
Během putování Ježíš postupně zjišťuje, že dospělí před ním tají okolnosti jeho narození. Přestože mu Josef s Marií zakazují, aby se ptal, chlapec cítí, že to musí vědět. Pozvolné odhalování pravdy bohužel není napínavé, protože většina čtenářů příběh o příchodu tří mudrců nebo vraždění neviňátek zná, takže mizí prvek překvapení.
 
Pokud jste však už unavení z problematických mezilidských vztahů a chcete si odpočinout u vyprávění o velké rodině plné lásky a pochopení, může pro vás být Mladý Mesiáš ta pravá četba.
 
Mladý Mesiáš
Anna Rice
Omega, 2016

Kateřina Foltánková
Článek otištěn v Kult 09/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Robert Fulghum
Opravdová láska. Příběhy Roberta Fulghuma a jeho čtenářů - audiokniha
Tympanum
Co je to opravdová láska? Při svém pátrání po odpovědi na tuto otázku posbíral autor mnoho příhod, které mu vyprávěli nebo sepsali přátelé a věrní čtenáři. Jejich příběhy vykreslují lásku v nejrozličnějších podobách. Může to být hluboký cit, který přestojí veškeré nástrahy života a dožije se pětasedmdesátiletého výročí svatby, stejně jako letmé gesto, jedno slovo, hluboké přátelství bez očekávání nebo oční kontakt dvou cizích lidí. Láska má mnoho nečekaných podob a Robert Fulghum se svými čtenáři od toho nejmladšího, osmiletého, až po nejstaršího, osmadevadesátiletého, odhaluje, že každá z nich je opravdová.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+