Knihy

Zveřejněno dne 20. 9. 2016
RECENZE: Sedmiletý Ježíš se vrací do Izraele

Spisovatelka Anne Rice se proslavila knihou Interview s upírem a románovou sérií Hodina čarodějnic. V poslední dekádě však fantasy a hororová témata opustila. Spolu se svým návratem k víře začala zpracovávat biblické náměty. Historický román Mladý Mesiáš je první, který se dostává k českému čtenáři. Hlavním hrdinou je sedmiletý Ježíš vyprávějící o jednom roce ve svém životě.


 
Začátek je velmi slibný. Ježíš žije se svými rodiči a početnými strýci a tetami v egyptské Alexandrii. V dětské hře však neúmyslně zabije chlapce, který na něj zaútočí. Už jako malý totiž oplývá nadpřirozenou silou. Díky ní například dokáže vdechnout život ptáčkům, které si uplácal z hlíny. 
 
Pobyt v Egyptě se chýlí ke konci. Krutý král Herodes zemřel a celá rodina se může vrátit do Izraele. V zemi však panuje neklid a místo toho, aby rodina oslavila Pesach v jeruzalémském chrámu, stane se svědkem krveprolití. Vrací se do Nazaretu a po cestě musí přihlížet řádění vzbouřenců. 
 
Během putování Ježíš postupně zjišťuje, že dospělí před ním tají okolnosti jeho narození. Přestože mu Josef s Marií zakazují, aby se ptal, chlapec cítí, že to musí vědět. Pozvolné odhalování pravdy bohužel není napínavé, protože většina čtenářů příběh o příchodu tří mudrců nebo vraždění neviňátek zná, takže mizí prvek překvapení.
 
Pokud jste však už unavení z problematických mezilidských vztahů a chcete si odpočinout u vyprávění o velké rodině plné lásky a pochopení, může pro vás být Mladý Mesiáš ta pravá četba.
 
Mladý Mesiáš
Anna Rice
Omega, 2016

Kateřina Foltánková
Článek otištěn v Kult 09/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ariana Neumann
Pod svícnem tma. Hledání příběhu mého otce
Argo
Ariana Neumann se narodila v sedmdesátých letech dvacátého století ve Venezuele – zde se začíná odvíjet i děj její knihy – v rodině úspěšného průmyslníka. V době jejího dospívání pro ni byl otec ztělesněním úspěchu a síly. Jeho ovšem pronásledovaly noční můry a probouzel se hlasitým křikem v jazyce, jejž nikdo nepoznával a ani mu nerozuměl. Otec o své minulosti nikdy nehovořil. Jednoho dne našla Ariana starý doklad totožnosti s otcovou dávnou fotografií, ale zcela neznámým jménem. V autorčině pátrání byl onen doklad prvním vodítkem, dalším se stala krabice, kterou zdědila v roce 2001 po otcově smrti. Krabice obsahovala válečné dokumenty, které konečně otevřely dveře ke skutečné minulosti Arianina otce.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+