Knihy

novinka, kritika, křest, bestseller, tip na dárek, doručení do Vánoc, poštovné zdarma

Zveřejněno dne 20. 12. 2014
RECENZE: Tentokrát prostě o lásce
Čtenářům, kteří mají v oblibě severskou literaturu, není jméno Per Olov Enquist neznámé. V tuzemsku mu naposledy vyšel autobiografický román Jiný život, který se podle všech předpokladů stal bestsellerem.

Enquistovo jméno je v médiích skloňováno i v souvislosti s uváděním jeho divadelních her – například inscenace Blanche a Marie v Divadle Na zábradlí, která měla derniéru před čtyřmi lety. Český rozhlas vysílal jeho dramatizaci V hodině rysa a naposledy v říjnu tohoto roku Enquistovo zpracování Racinovy Faidry. Kromě vlastní tvorby se Per Olov Enquist zabývá také literární a divadelní kritikou.

Kniha o podobenství, vydaná tohoto roku nakladatelstvím Host, autorovy fanoušky nezklame. Román přirozeně a nenásilně navazuje na Jiný život. Enquist i v Knize o podobenství akcentuje témata rodinných vztahů, generačních problémů, otázky víry a hranice fanatismu, zdánlivé moudrosti nebo aspoň zkušenostech stáří. Především se však rozhodl napsat knihu o lásce. A místy se zdá tento záměr až příliš násilný.

Tepat lásku je jistě vysokou metou i pro tolik zkušeného spisovatele, i pro zralého muže, který má už vzhledem ke svému věku jistě o čem psát. Reflexe milostných příběhů se nevyhne ani životu skutečných osobností – dánského filosofa S. Kierkegaarda nebo finského skladatele J. Sibelia.
Při čtení jednotlivých místy až fragmentů však může čtenáře oprávněně napadnout, že o některých pocitech se nedá psát, ale musí se zkrátka prožít. A že fascinace nad jejich neuchopitelností a nemožností přenést intimní nuance vlastní zkušenosti nemusí být dostatečným motivem pro celý román.

Kniha o podobenství je především dílem jednoho stylu a autorova typického rukopisu. Ten je pak klíčem k přijmutí jeho podobenství. Tentokrát prostě o lásce.


Kniha podobenství
Per Olov Enquist
Host, 2014


Darja Kršková
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, kritika, křest, bestseller, tip na dárek, doručení do Vánoc, poštovné zdarma
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Petr Borkovec
Věci, které ztrácíme
Meandr
Ty jednou někde necháš vlastní hlavu! Minule klíče, včera šála – a teď sluchátka! Na co prosím tě myslíš?“ Leporelo o věcech, které často ztrácíme. Které zapomínáme ve vlaku, ve škole, na plotě, v obchodě nebo kdovíkde. O věcech, s nimiž se už neshledáme...
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+