Enquistovo jméno je v médiích skloňováno i v souvislosti s uváděním jeho divadelních her – například inscenace Blanche a Marie v Divadle Na zábradlí, která měla derniéru před čtyřmi lety. Český rozhlas vysílal jeho dramatizaci V hodině rysa a naposledy v říjnu tohoto roku Enquistovo zpracování Racinovy Faidry. Kromě vlastní tvorby se Per Olov Enquist zabývá také literární a divadelní kritikou.
Kniha o podobenství, vydaná tohoto roku nakladatelstvím Host, autorovy fanoušky nezklame. Román přirozeně a nenásilně navazuje na Jiný život. Enquist i v Knize o podobenství akcentuje témata rodinných vztahů, generačních problémů, otázky víry a hranice fanatismu, zdánlivé moudrosti nebo aspoň zkušenostech stáří. Především se však rozhodl napsat knihu o lásce. A místy se zdá tento záměr až příliš násilný.
Tepat lásku je jistě vysokou metou i pro tolik zkušeného spisovatele, i pro zralého muže, který má už vzhledem ke svému věku jistě o čem psát. Reflexe milostných příběhů se nevyhne ani životu skutečných osobností – dánského filosofa S. Kierkegaarda nebo finského skladatele J. Sibelia.
Při čtení jednotlivých místy až fragmentů však může čtenáře oprávněně napadnout, že o některých pocitech se nedá psát, ale musí se zkrátka prožít. A že fascinace nad jejich neuchopitelností a nemožností přenést intimní nuance vlastní zkušenosti nemusí být dostatečným motivem pro celý román.
Kniha o podobenství je především dílem jednoho stylu a autorova typického rukopisu. Ten je pak klíčem k přijmutí jeho podobenství. Tentokrát prostě o lásce.
Kniha podobenství
Per Olov Enquist
Host, 2014