Knihy

novinka, cestujeme po Africe, mapy Maroka stahuj zde,

Zveřejněno dne 26. 12. 2014
RECENZE: Zažít Maroko!
Co je náročnější než napsat kvalitní cestopis? Napsat cestovního průvodce. To je parafráze výroku jednoho profesionálního cestovatele. Nejnovější vydání průvodce po Maroku z řady Rough Guides mě z počátku zaujalo tím, že začíná jako katalog cestovní kanceláře. Naše vnímání této muslimské země se s následujícími informacemi celkem rozchází.

V Maroku jsem byl. Projel jsem jej napříč, takže mohu s určitou dávkou sebevědomí posoudit, zda autoři opravdu vědí, o čem je řeč. Jsou však věci, na které bych si dal, být opět na cestě po Maroku, i oproti průvodci přece jen pozor. Například tehdy, pokud mi autoři radí, abych se ve Fesu přidal k jiné výpravě pro nahlédnutí do starobylých koželužen. Ze zkušenosti mohu říct, že se člověk kvůli nepochopení může dostat i do poměrně nepříjemné situace.

Zaujetí, se kterým autoři vypravují o Maroku, je velké. Mě, jako Středoevropana, až tak neohromilo. Ale to není ani tak otázkou knižního průvodce, jako spíš cestovatelského vkusu.
Objektivně vzato, pokud čtenář velmi bedlivě pročte tohoto průvodce, dozví se věci, které jen trošku vnímavému cestovateli rozhodně pomohou v praktické orientaci na cestě Marokem. Záměrně píšu cestovateli, protože z mého pohledu turista vnímá danou zemi spíš povrchově. Prostě, projde si památky. Zatímco cestovatel se snaží proniknout do tajů země z pohledu tamních obyvatel, a v tom mu tento průvodce bezpochyby pomůže.

Skutečnou slabinou jsou ovšem mapy. I když došlo oproti předchozím vydáním k jejich zdokonalení, nedá se o nich rozhodně mluvit jako o podrobných. Jsou určeny spíše k zevrubné orientaci. Aby lidi nezabloudili. Nebo pokud ano, aby se snáz našli.


Maroko, Rough Guides
kolektiv autorů
Jota, 2014


Robert Žďárský
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, cestujeme po Africe, mapy Maroka stahuj zde,
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lesley-Ann Jonesová
Freddie Mercury. Bohémská rapsodie jednoho života
BB art
Zdá se, že všichni víme, kdo to byl Freddie Mercury. Bohem nadaný zpěvák formace čtyř muzikantských individualit Queen. Muž, který skupině propůjčil její nejcharakterističtější ochrannou známku: svůj hlas. Interpret a autor nezapomenutelných skladeb – od Bohemian Rhapsody přes We Are The Champions až po Innuendo. Extravagantní jedinec, libující si v okázalosti hudební i módní. Původem ze Zanzibaru, kde se narodil rodičům perského původu. Homosexuál dlouho skrývající svou orientaci a první skutečně očividná oběť AIDS z uměleckých kruhů. Bude se nám zdát, že se o Freddiem sotva můžeme dozvědět něco nového a neznámého, ovšem jen do chvíle, než se začteme do jeho rozsáhlé biografie, kterou vydala Lesley-Ann Jonesová.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+