Knihy

novinka, příroda, zvířata, umřel a řekl, kritika, divočina

Zveřejněno dne 14. 1. 2014
RECENZE: Hledání velkého Možná
O Johnu Greenovi se u nás začalo mluvit po vydání jeho úspěšné knihy Hvězdy nám nepřály. Nyní se českému čtenáři dostává do rukou jeho debutový román Hledání Aljašky, zařazený Americkou knihovnickou asociací mezi deset nejlepších knih pro dospívající.

Setkáváme se v ní s outsiderem Milesem. Obyčejným, nezajímavým středoškolákem, vybočujícím z řady ostatních teenagerů pouze svou zálibou v posledních slovech velkých osobností. To ho také inspiruje k tomu, aby se vydal hledat „velké Možná“. V internátní škole daleko od domova a rodiny začíná nový život. Čeká ho zde první cigareta, první kocovina i první láska.

Byla by chyba zařadit Hledání Aljašky mezi typické teenagerské knihy, jimiž je dnešní trh zahlcený, a které jako by se všechny odehrávaly podle jedné předlohy. To, co může působit jako obyčejný příběh, je ve skutečnosti velmi precizně psychologicky podkreslený filozofický román, nacházející zalíbení jak mezi dospívajícími, tak dospělými čtenáři. John Green zde brilantně užívá nejen myšlenky významných osobností, ale také svoje vlastní. I proto najde kniha uplatnění hlavně u čtenářů schopných se nad přinášeným poselstvím zamyslet.

Román se obejde bez velkého množství postav i různorodých prostředí. Málo je ale někdy opravdu více, a tak se můžeme soustředit na pár velmi zajímavých charakterů, které nám odhalují svůj pohled na život během dospívání a hledání sebe sama. Také debut Johna Greena je důkazem, že o tomto autorovi ještě hodně uslyšíme.


Hledání Aljašky
John Green
Knižní klub, 2013


Markéta Odvářková
 Přidejte k článku první komentář >> 
novinka, příroda, zvířata, umřel a řekl, kritika, divočina
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Julian Earl
Kráva na stromě
Alpress
Veterina, to je dřina. Ale i nekonečná zábava… Autor podává svědectví o náročné a občas i nevděčné práci venkovského zvěrolékaře, která se leckdy neobejde bez hořkých, či naopak humorných situací, ať už ze strany zvířat, anebo těch, kteří se o ně starají.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+