Knihy

Petr Motýl, Dva ořechy, 10 000 piv, poezie, kniha, moderní poezie,

Zveřejněno dne 12. 3. 2008
RECENZE: Zajímavé postřehy nejen o pivu
Petr Motýl vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě, studium jej však příliš nenaplňovalo a po jeho dokončení se věnoval dělnickým profesím. Pracoval například jako vrátný, topič či hlídač vrtů. To už mu zůstalo. Vydal několik sbírek, z nichž poslední je dvojkniha Dva ořechy a 10 000 piv.


Kniha Dva ořechy je popisem okolního světa i světa vzpomínek. Každá báseň vypovídá o něčem jiném, ze všech je však cítit jakási příjemná lehkost a nadhled. S klidným humorem se obouvá do české společnosti a jejich manýr. Je zde patrný také kontrast obyčejného života obyčejných lidí a okázalost a konzumnost těch „za vodou“.
Čtenáře potěší spousta metafor, mnohdy nečekaných a těžko uvěřitelných. Některé básně však působí až příliš abstraktně, jakoby nahodile sesypaná slova a věty, která se Motýlovi zrovna připletla pod ruku. Možná je to ale záměr a pozorný čtenář si snad najde myšlenku, která k němu z takových veršů promluví.
Název druhé knihy, 10 000 piv, mluví sám za sebe. Pivo, hospody, štamgasti, právě to jsou témata všech 33 básní. V zásadě z veršů ale dýchá příjemná atmosféra; jako v klasické vesnické hospodě páté cenové, kde si poručíte půllitr a zavináče a na chvíli zapomenete na starosti. Kniha zachycuje hospodské výjevy a vtipně komentuje jejich účastníky, místy je však cítit i rezignované (a spíše morální) znechucení nad opilci kolem stolu.
Na Motýlových básních je příjemná jeho upřímnost, ukazuje lidi takové, jací jsou, bez jakýchkoli přetvářek a skrupulí. Pro ilustraci báseň Chrášťany okres Praha-západ: Převrátil pivo / převrátil rum / převrátil židli / převrátil stůl / převrátil sebe / ležel a spal / cyklista v profesionálním dresu.
Motýlova poezie je originální a neotřelá, vnáší svěží vítr na domácí literární scénu a vyvrací zažitou domněnku, že poezie je jen hluboká a vážná. A to je dobře.

Petr Motýl: Dva ořechy, 10 000 piv
Host, Brno 2007

Četli jste již tuto knihu? Jak se vám líbila? Svůj názor můžete vyjádřit v komentářích pod článkem.


Veronika Matějičná
 Přidejte k článku první komentář >> 
Petr Motýl, Dva ořechy, 10 000 piv, poezie, kniha, moderní poezie,


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+