Knihy
Román Mazl tov belgické novinářky Margot Vanderstraetenové otevírá téma, kterého je v českém literárním prostředí stále pomálu – téma cizích kultur, které jsou běžnému smrtelníkovi nepřístupné, zároveň ale pro většinovou společnost nepředstavují vážnější hrozbu. Autobiograficky laděná kniha je navíc o to cennější, že je vyprávěná pohledem z vnitřku i vnějšku zároveň.

Knihy – celý článek
19. 9. 2020
Po úspěchu netradičního průvodce 111 místy v Praze přichází autor se stejným konceptem do Brna a doporučuje místa, památky i gastronomii, která stojí za objevení, když vás Špilberk, Petrov ani vila Tugendhat už nelákají. Místa, na kterých nikdy nebyl, díky knize objeví i rodilý Brňan.

Knihy – celý článek
16. 9. 2020
Žádný literární žánr se v českém prostředí netěší tak stálému a neotřesitelnému zájmu čtenářů jako detektivka. A to jak ta zahraniční, tak česká. Odborná, a přesto svižná a čtivá monografie mapující dějiny detektivky u nás, je možná ještě zajímavější než žánr samotný. 

Knihy – celý článek
6. 9. 2020
Milan Kundera, který patří mezi nejvýraznější světové spisovatele a jehož dílo se dočkalo na čtyři tisíce vydání, se společně se svou manželkou Věrou rozhodl věnovat svoji knihovnu i s archivem Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně.

Knihy – celý článek
3. 8. 2020
Pravděpodobně světově nejznámějšímu českému spisovateli se věnuje beletrizovaný životopis z pera Jana Nováka. Vychází ze studia dobových dokumentů, z osobních svědectví lidí, kteří ho znali, a samotných Kunderových publikovaných textů. Vzniká tak originální portrét člověka známého tím, že se snaží o sobě prozradit co nejméně.
Knihy – celý článek
12. 7. 2020
Příběh podle skutečných událostí vykresluje s dechberoucí autenticitou historii zaniklého města v Moravskoslezském kraji. Prvotina karvinské rodačky otevírá na velkorysé ploše stále poněkud opomíjené téma životů lidí závislých na těžbě uhlí na přelomu 19. a 20. století.

Knihy – celý článek
22. 6. 2020
Podle nakladatele se této části Brna přezdívá Bronx až posledních třicet let. Proč se tedy kniha jmenuje Krvavý Bronx, když jde o příběhy inspirované událostmi vesměs z druhé poloviny 19. století? Ani o vyložené krvavosti se v ní příliš mluvit nedá.

Knihy – celý článek
15. 6. 2020
Jméno ve Francii žijící architektky a ilustrátorky Romany Riba-Rollingerové je v českých literárních kruzích téměř neznámé, ačkoli jí v loňském roce vyšla v češtině už třetí kniha

Knihy – celý článek
9. 6. 2020
Mezinárodní bestseller o síle vzdělání a o osvobození sebe sama i za cenu ztráty těch nejbližších. Autorka životopisného románu vyrostla v horách v izolaci mormonské rodiny, přesto se dokázala z neutěšeného prostředí vymanit a vystudovat tři univerzity.

Knihy – celý článek
2. 6. 2020
Už řadu let jsou v kurzu autobiografie, zlí jazykové by řekli, že je píše každý druholigový fotbalista i umělec. Jen málokdo se každopádně může pochlubit životem tak bohatým, plným osobních vzpomínek na klíčové momenty 20. století, jako Barbara Coudenhove-Kalergi.

Knihy – celý článek
26. 5. 2020
Starší články ze sekce Knihy
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Tučková
Sítem slov
Novela Bohemica
Poutavá kniha romanistky Lucie Tučkové je osobitým vhledem do moderní české literatury s přesahy do 19. století a také do francouzské a italské oblasti. Autorka se přibližuje ke spisovatelům, kteří ji hluboce oslovují, a vybírá si podstatná témata, která nebývají v jejich díle na první pohled zřejmá, anebo se s nimi literární kritika doposud mnoho nezabývala. Texty přitom originálně osvětlují ve většině případů tvorbu spisovatelů, které řadíme mezi velikány naší literatury, mezi nimiž jsou i Julius Zeyer, Jakub Deml, Zbyněk Hejda, Pavel Zajíček anebo Bohumil Hrabal, z francouzské literatury např. Henri Pourrat či Marie Noël. Svěží, čtenářsky přístupnou a formulačně přesnou knihu dokresluje řada neznámých či dosud vzácně publikovaných fotografií a několik překladů coby ukázek z díla.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+