Filmy

Zveřejněno dne 22. 7. 2021
RECENZE: Pravěk plný gagů
Hovoří-li se o moderním animovaném filmu, většině lidí naskočí v hlavě některý z hitů studia Pixar. Právě odsud pochází Toy Story, Hledá se Nemo nebo Úžasňákovi. Co do diváckého zájmu, případně tržeb, se s nimi mohou měřit prakticky pouze díla zaštítěná značkou DreamWorks Animation. Nejnověji pak Croodsovi: Nový věk.Americké animační studio spadající pod konglomerát Universal Pictures už vydělalo svému chlebodárci pěkných pár miliard dolarů. Za všechny jejich série jmenujme třeba Shreka, Madagaskar nebo Kung Fu Pandu.

Také animace DreamWorks je postupem let stále dokonalejší, propracovaná do nejmenších detailů. Zásadní rozdíl mezi nimi a Pixarem spočívá v tom, že prvně jmenovaní se většinou nesnaží zatěžovat své filmy filozofující hloubkou, která tak moc láká (lákala?) dospělou část obecenstva. Odkazy na konkrétní díla napříč popkulturou i hledání paralel mezi filmovým a skutečným světem málokdy přesahují rozměr doplňku víceméně klasického „kresleného dobrodružství“.

Bezezbytku to platí také pro Croodsovy z roku 2013 i jejich druhý díl, který po pandemické pauze vstupuje i do českých kin. Jednoduchý příběh jedné trojgenerační rodiny bojující v hluboké minulosti o přežití i s něčím, co bychom v rámci doby mohli nazvat moderními výdobytky, si klade za cíl v prvé řadě pobavit. A v okamžiku, kdy si divák zvykne na trochu přepálenou barevnost většiny lokací, se to tvůrcům v čele s debutujícím režisérem Joelem Crawfordem daří měrou vrchovatou.

Smršť tak akorát roztomilých postaviček, perfektně načasovaných gagů a žánrem vynucené dávky patosu je dost možná tím, co teď publikum ocení víc než pixarovské hledání smyslu života.

Hodnocení:
IMDb 70 %
ČSFD 74 %
Kult 75 %

Croodsovi: Nový věk
Joel Crawford
Premiéra 22. července 2021
www.cinemart.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 07/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+