Filmy

Zveřejněno dne 8. 7. 2021
RECENZE: Prvních pár dalmatinů
Cruella de Vil v podání Glenn Close byla natolik výraznou postavou, že jí řada diváků ve filmu 101 dalmatinů z roku 1996 fandila bez ohledu na její nelítostný vztah k roztomilým čtyřnohým mazlíčkům. Novinka nazvaná jednoduše Cruella vypráví příběh, kterým tehdejším událostem předcházel. Stane se z ní první postcovidový kinohit? Nechybí jí ani ambice, ani předpoklady.Snímek režiséra Craiga Gillespieho jde zájmu davů naproti nejen brnkáním na nostalgickou strunu. Odkazů na čtvrt století starou rodinnou komedii ostatně nenabízí mnoho. Cruella se odehrává v prostředí nemilosrdného módního průmyslu a nechybí ani ikoničtí bílí psi s černými skvrnami. Minimálně stejnou měrou ovšem absorbuje komerční potenciál dvou nedávných filmových kasaštyků. Tím prvním je dickensovský rozměr akčních Kingsmanů, tím druhým pseudopunkové dovádění komiksové Harley Quinn.

A byť to tak nemusí připadat každému, tvůrcům se víceméně podařilo dát výslednému produktu celistvý tvar. Když bude mít divák na paměti, že sleduje disneyovské dobrodružství pro celou rodinu, nejspíš Cruelle odpustí pohádkově nepravděpodobné klubko vztahů mezi ústředními figurami, zkarikování strážců pořádku i citelné obroušení všech hran s potenciálem hrozit čímkoli jen trochu kontroverzním. Ba co víc, možná přesně to bude očekávat.

Sledovat Emmy Stone a Thompson, jak moc si své role užívají, může v části publika vzbudit až nadšení. Popisovat jejich dialogy jako herecký střet generací, případně hledat v Cruelle feministické aspekty je sice přece jen trochu prvoplánové a scénářem nepodložené, ale na vyhrazené více než dvě hodiny dokážou zabavit téměř dokonale.

Hodnocení:
IMDb 74 %
ČSFD 76 %
Kult 70 %

Cruella
Craig Gillespie
Premiéra 10. června 2021
www.falcon.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 07/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Paula Brackston
Krámek se starožitnostmi
Red
Xanthe a její matka Flora opouštějí Londýn, aby začaly znovu a převzaly vedení obchodu se starožitnostmi v historickém městečku Marlborough. Xanthe s některými nalezenými starožitnostmi cítí zvláštní spojení: Když se jich dotýká, dokáže vycítit jejich minulost a jejich příběhy.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+