Filmy

Zveřejněno dne 10. 6. 2021
RECENZE: Konečně originální pohádka?
Snad žádný filmový žánr není v Česku pod takovým drobnohledem publika jako pohádka. Nejvíc patrné je to pochopitelně v období kolem Vánoc, ale třeba takové S čerty nejsou žerty reprízují televizní stanice při nejrůznějších příležitostech několikrát do roka. Málokdy se stane, aby si davy podobně zamilovaly některou z „těch nových“. Změní to Princezna zakletá v čase?Druhý samostatný celovečerní film Petra Kubíka vstoupil do kin začátkem loňského podzimu, ale kvůli pandemické situaci ho potkal podobně nepříznivý osud jako drtivou většinu soudobých premiér. Pomyslnou druhou šancí je pro něj nedávné uvedení na Aerovodu.

Fantazijní prvky se sice objevují téměř ve všech pohádkách, ale Princezna zakletá v čase jde v tomto směru ještě dál. Žánry propojuje způsobem, kdy výsledná syntéza znesnadňuje určení, který převažuje. A určitě to není na škodu. Příběh pracující s módním opakováním stejného dne neustále dokola sice jinak nemá moc čím překvapit, ale je možné, že pro spíše svátečnější diváky to bude prvek, jenž si získá jejich pozornost spíš než další variace na ladovské dobrodružství s čerty a dalšími prvoplánově legračními postavičkami.

Film sice nedokáže zakrýt omezený rozpočet a celkově toho nenabízí tolik, aby to omluvilo jeho naopak štědrou délku, zato třeba vizuální efekty je možné označit za velmi zdařilé. Princezna zakletá v čase je podobných protikladů plná, stojí na půli cesty mezi modernou a tradicí (změní to chystaný druhý díl?). Nedá se říct, že by určovala směr dalším českým filmovým pohádkám, ale rozhodně není pouze jednou z řady.

Hodnocení:
IMDb 76 %
ČSFD 76 %
Kult 60 %

Princezna zakletá v čase
Petr Kubík
Premiéra 17. září 2020
www.aerovod.cz

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Štech
Ohnivá země Václava Štecha
Národní divadlo Brno
Inspektor pojišťovací společnosti Pazdera se rodinnému kruhu svěří s nápadem kolonizovat Bosnu. Díky tomu se prý do Čech „pohrne zlato“. Svůj návrh poslal vládě do Vídně, ale stále nedostal odpověď. Proto hodlá celou věc popohnat tím, že bude kandidovat jako poslanec za Ohnivou zemi, což je problematický volební okrsek v sousedství, jehož hlavou je vzdálený příbuzný.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+