Filmy

Zveřejněno dne 20. 5. 2021
RECENZE: Omyl komiksových milionářů
Zdá se, že brzy 25letý Tom Holland dělá všechno pro to, aby neustrnul ve škatulce „dalšího z řady představitelů Spider-Mana“. Loni lákal Netflix prostřednictvím jeho tváře na drsné drama Ďábel a v hlavní roli figuruje také v letošní novince VOD platformy Apple TV+ nazvané podobně jednoduše Cherry (ve smyslu „panictví“).Ďábel na ploše svých 138 minut tlačil často na pilu více, než dokázali jeho tvůrci ukočírovat. Snaha natočit nekompromisně „umělecký“, ale zároveň relativně přístupný film byla příliš okatá. Cherry je ještě o něco delší a v podobném směru ještě problematičtější.

Postmoderní přístup, kdy už ani v Hollywoodu občas neváhají kombinovat v rámci jednoho snímku hned několik žánrů, může slavit úspěch ve chvíli, kdy se konkrétním autorům podaří dosáhnout alespoň základní symbiózy. Bratři Russoovi, zabezpečení na několik životů dopředu díky režii hned čtyř dílů marvelovského univerza, na to jdou jinak. Cherry se skládá z několika jasně ohraničených kapitol, přičemž začnou univerzitní romancí, pokračují válečným dramatem, všechno kulminuje jako sonda do duší mladých narkomanů a vrcholí během bankovních loupeží.

Že Russoovým nechybí sebevědomí, je každopádně jisté. Dokládají to také snahou každou z částí Cherry vyprávět pomocí odlišných formálních prostředků. Nechybí zcizující promluvy do kamery, nediegetické titulky přes část obrazu, zpomalovačky, delší kamerové jízdy nebo filtry simulující drogové opojení. Nefunguje to dohromady, nefunguje to ani zvlášť. Nic z toho nepřekročí rozměr manýry tvůrců, kteří ukázkovým způsobem přecenili vlastní schopnosti.

Hodnocení:
IMDb 66 %
ČSFD 71 %
Kult 50 %

Cherry
Anthony Russo, Joe Russo
Premiéra na VOD 12. března 2021
www.apple.com

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 05/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+