Filmy

Zveřejněno dne 27. 8. 2020
Šarlatán sbírá úspěchy
Snímek režisérky Agnieszky Holland Šarlatán s naprostým přehledem převálcoval všechny momentálně nasazené filmy v kinech a po prvním víkendu se může pochlubit více než 60 000 diváky! Jde o nejlepší „opening“ po koronavirové pandemii a i před ní by si zasloužil uznání. Navíc je film svorně oceňován diváky i kritiky a velký zájem je o něj i v zahraničí.Na premiérové nasazení v celkem 219 českých kinech zatím žádný jiný film v novodobé historii nedosáhl. O prvním víkendu se Šarlatán promítal v 30 multikinech, 162 klasických kinech, jednom autokině a 26 letních kinech. A to i v situaci, kdy v kinech panují opatření proti koronaviru. Celková návštěvnost za premiérový víkend tak dosáhla 59 073 diváků a i s předpremiérovými projekcemi tak film již vidělo 62 881 diváků.

Úspěšnost snímku naznačilo už jeho únorové festivalové uvedení ve světové premiéře v rámci prestižní sekce Berlinale Special Gala, kde byl přijat s velkým nadšením a vysloužil si po premiéře stejně jako nyní v srpnu v pražské Lucerně dlouhotrvající ovace publika. První české recenze a kritiky se drží s hodnocením velmi vysoko a filmu se dostalo už několik desítek pozvání na zahraniční filmové festivaly. Nejvíc si zatím sama Agnieszka Holland považuje pozvání z Telluride Film Festivalu, který je dle jejích slov jakýmsi indikátorem oscarových favoritů. „Dostat se na tento festival je opravdu ctí, obrovským oceněním tuzemských tvůrců, ale také dobrým znamením pro budoucnost filmu v Americe,“ vysvětlila držitelka tří nominací na Oscara, která však film v americkém Coloradu osobně nepředstaví, protože festival nebude kvůli covidu probíhat klasicky, tedy s účastí hostů.

Dalším úspěchem filmu je jeho zařazení Evropskou filmovou akademií mezi nejlepší evropské snímky aspirující na zisk letošní ceny Evropský film roku. Tyto ceny se budou letos udílet v islandském Reykjavíku 12. prosince. „Takovéto nominace jsou vždy jakousi satisfakcí, znamením, že snímek udělal na lidi dojem. A právě proto filmy děláme, aby upoutaly, aby se lidí dotkly, zasáhly jejich city,“ reagovala na oznámení nominace Agnieszka Holland.

Snímek Šarlatán je inspirován skutečným životním příběhem léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška, který podle svých slov léčil přes pět milionů lidí. Světová premiéra proběhla 27. února 2020 na Berlinale, česká potom 20. srpna v Praze. Českým distributorem je společnost CinemArt, o světovou distribuci se stará Films Boutique. Snímek produkuje společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové.

PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Anders de la Motte
Jarní oběť
Kalibr
Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny zmizel beze stopy. Třiatřicet let poté se do téhož zámku nastěhuje doktorka Thea Lindová. Fascinována dávnou tragédií i místními legendami o divokém lesním muži postupně odhaluje až příliš podobností mezi vlastní bouřlivou minulostí a Elitiným životem. Pravda o její smrti nevyšla nikdy najevo. A jaro 1986 se s jednou mrtvolou nespokojí...
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+