Filmy

konec festivalu, 2012 vyhrál Jako bych tam nebyla

Zveřejněno dne 9. 3. 2012
Kult. hodnotí Cinema Mundi
3. ročník MFF Cinema Mundi byl úspěšně zakončen. V hlavní sekci měli diváci možnost zhlédnout 33 filmů a naše redakce vám zprostředkovala dojmy z více než dvaceti z nich. Na závěr jsme se rozhodli vyzdvihnout hlavní klady, ale i zápory, které festival provázely.

V letošním roce přibylo lektorských úvodů, které před promítáním pomohly uvést daný snímek do kontextu. Přijatá pozvání několika zahraničních tvůrců s možností debaty nad jejich dílem jistě potěšila a do jisté míry přiblížila Cinema Mundi nejvýznamnějším filmovým festivalům v Česku. Návštěvníky potěšil i bohatší doprovodný program, dostatečná kapacita sálů nebo často citlivý překlad titulků. A dle našich zkušeností můžeme tvrdit, že ku prospěchu vedlo i rozhodnutí vypustit často otravnou znělku festivalu, která diváky pronásledovala v minulém ročníku.

Ani letos ale nebylo vše bez chybičky. Zamrzelo zúžení celkové nabídky filmů oproti minulému ročníku. Záleží samozřejmě na vkusu každého jednotlivého diváka, ale absence snímku reprezentujícího tu kterou oblíbenou nebo expandující kinematografii (Rumunsko, Jižní Korea, Francie) vrhá stín na celou skladbu programu. Za zmínku stojí, že z pětice snímků, které se dostaly do nejužší nominace na Oscara, se na festivalu podařilo představit pouze dva. Do budoucna by stálo za to ještě vylepšit časování titulků a jejich viditelnost, občas zhoršenou vinou špatně nastaveného úhlu projektoru. Těžce pochopitelným se stalo nedostatečné vyzkoušení filmů před samotnou projekcí, které patrně vyvrcholilo projekcí Úplně sám, kdy pořadatelé na poslední chvíli zjistili, že úvodním titulkům předchází půlhodinový neotitulkovaný dokument. Zvýrazněna byla rovněž decentralizace projekčních míst, kdy jednoduše ubylo představení ve Velkém Špalíčku a nově se promítalo ve vzdálenější Lucerně.

I přes tyto možná okrajové nedostatky (jež ale ve výsledku zbytečně podrývají celkovou profesionální úroveň festivalu) musíme ocenit nasazení pořadatelského týmu složeného převážně z řad studentstva. 3. ročník Cinema Mundi se totiž ve svém celku vydařil.

Na závěr nabízíme dva žebříčky nejlepších filmů z hlavní sekce, tak jak je sestavili naši redaktoři:

Pavel Růžička
1. Montevideo, cesta za snem
2. Tenkrát v Anatolii
3. Tilt
4. Happy, Happy
5. Návrat seržanta Lapina

Ivo Michalík
1. Rozchod Nadera a Simin
2. Turínský kůň
3. Tenkrát v Anatolii
4. Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel
5. Punk´s not dead


3. ročník Cinema Mundi
Velký Špalíček, Bakala, Lucerna
Festival proběhl 29. února - 7. března 2012
www.cinemamundi.info


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
konec festivalu, 2012 vyhrál Jako bych tam nebyla
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Ariana Neumann
Pod svícnem tma. Hledání příběhu mého otce
Argo
Ariana Neumann se narodila v sedmdesátých letech dvacátého století ve Venezuele – zde se začíná odvíjet i děj její knihy – v rodině úspěšného průmyslníka. V době jejího dospívání pro ni byl otec ztělesněním úspěchu a síly. Jeho ovšem pronásledovaly noční můry a probouzel se hlasitým křikem v jazyce, jejž nikdo nepoznával a ani mu nerozuměl. Otec o své minulosti nikdy nehovořil. Jednoho dne našla Ariana starý doklad totožnosti s otcovou dávnou fotografií, ale zcela neznámým jménem. V autorčině pátrání byl onen doklad prvním vodítkem, dalším se stala krabice, kterou zdědila v roce 2001 po otcově smrti. Krabice obsahovala válečné dokumenty, které konečně otevřely dveře ke skutečné minulosti Arianina otce.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+