Filmy

konec festivalu, 2012 vyhrál Jako bych tam nebyla

Zveřejněno dne 9. 3. 2012
Kult. hodnotí Cinema Mundi
3. ročník MFF Cinema Mundi byl úspěšně zakončen. V hlavní sekci měli diváci možnost zhlédnout 33 filmů a naše redakce vám zprostředkovala dojmy z více než dvaceti z nich. Na závěr jsme se rozhodli vyzdvihnout hlavní klady, ale i zápory, které festival provázely.

V letošním roce přibylo lektorských úvodů, které před promítáním pomohly uvést daný snímek do kontextu. Přijatá pozvání několika zahraničních tvůrců s možností debaty nad jejich dílem jistě potěšila a do jisté míry přiblížila Cinema Mundi nejvýznamnějším filmovým festivalům v Česku. Návštěvníky potěšil i bohatší doprovodný program, dostatečná kapacita sálů nebo často citlivý překlad titulků. A dle našich zkušeností můžeme tvrdit, že ku prospěchu vedlo i rozhodnutí vypustit často otravnou znělku festivalu, která diváky pronásledovala v minulém ročníku.

Ani letos ale nebylo vše bez chybičky. Zamrzelo zúžení celkové nabídky filmů oproti minulému ročníku. Záleží samozřejmě na vkusu každého jednotlivého diváka, ale absence snímku reprezentujícího tu kterou oblíbenou nebo expandující kinematografii (Rumunsko, Jižní Korea, Francie) vrhá stín na celou skladbu programu. Za zmínku stojí, že z pětice snímků, které se dostaly do nejužší nominace na Oscara, se na festivalu podařilo představit pouze dva. Do budoucna by stálo za to ještě vylepšit časování titulků a jejich viditelnost, občas zhoršenou vinou špatně nastaveného úhlu projektoru. Těžce pochopitelným se stalo nedostatečné vyzkoušení filmů před samotnou projekcí, které patrně vyvrcholilo projekcí Úplně sám, kdy pořadatelé na poslední chvíli zjistili, že úvodním titulkům předchází půlhodinový neotitulkovaný dokument. Zvýrazněna byla rovněž decentralizace projekčních míst, kdy jednoduše ubylo představení ve Velkém Špalíčku a nově se promítalo ve vzdálenější Lucerně.

I přes tyto možná okrajové nedostatky (jež ale ve výsledku zbytečně podrývají celkovou profesionální úroveň festivalu) musíme ocenit nasazení pořadatelského týmu složeného převážně z řad studentstva. 3. ročník Cinema Mundi se totiž ve svém celku vydařil.

Na závěr nabízíme dva žebříčky nejlepších filmů z hlavní sekce, tak jak je sestavili naši redaktoři:

Pavel Růžička
1. Montevideo, cesta za snem
2. Tenkrát v Anatolii
3. Tilt
4. Happy, Happy
5. Návrat seržanta Lapina

Ivo Michalík
1. Rozchod Nadera a Simin
2. Turínský kůň
3. Tenkrát v Anatolii
4. Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel
5. Punk´s not dead


3. ročník Cinema Mundi
Velký Špalíček, Bakala, Lucerna
Festival proběhl 29. února - 7. března 2012
www.cinemamundi.info


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
konec festivalu, 2012 vyhrál Jako bych tam nebyla
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Pavel Sedláček
Exotické koření s recepty
Grada
Unikátní a bohatě ilustrovaná publikace má za cíl seznámit zájemce o koření, a celkově o vaření, s jednotlivými druhy exotických bylinek, koření a jejich směsí. Nedílnou součástí knihy jsou i recepty, které vždy obsahují nejméně jedno z uváděných koření. Kniha má v dnešní době své bohaté opodstatnění, neboť se setkáváme se širokou nabídkou exotického koření ať již prodávaného na našem trhu, nebo dovezeného ze zahraničí. S jeho správným rozlišením a použitím si však zatím poradí jen velmi málo kuchařů či kuchařek, a to i z řad profesionálů, přestože se ho snaží v hojné míře při přípravě jídel používat.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+