Filmy

konec festivalu, 2012 vyhrál Jako bych tam nebyla

Zveřejněno dne 9. 3. 2012
Kult. hodnotí Cinema Mundi
3. ročník MFF Cinema Mundi byl úspěšně zakončen. V hlavní sekci měli diváci možnost zhlédnout 33 filmů a naše redakce vám zprostředkovala dojmy z více než dvaceti z nich. Na závěr jsme se rozhodli vyzdvihnout hlavní klady, ale i zápory, které festival provázely.

V letošním roce přibylo lektorských úvodů, které před promítáním pomohly uvést daný snímek do kontextu. Přijatá pozvání několika zahraničních tvůrců s možností debaty nad jejich dílem jistě potěšila a do jisté míry přiblížila Cinema Mundi nejvýznamnějším filmovým festivalům v Česku. Návštěvníky potěšil i bohatší doprovodný program, dostatečná kapacita sálů nebo často citlivý překlad titulků. A dle našich zkušeností můžeme tvrdit, že ku prospěchu vedlo i rozhodnutí vypustit často otravnou znělku festivalu, která diváky pronásledovala v minulém ročníku.

Ani letos ale nebylo vše bez chybičky. Zamrzelo zúžení celkové nabídky filmů oproti minulému ročníku. Záleží samozřejmě na vkusu každého jednotlivého diváka, ale absence snímku reprezentujícího tu kterou oblíbenou nebo expandující kinematografii (Rumunsko, Jižní Korea, Francie) vrhá stín na celou skladbu programu. Za zmínku stojí, že z pětice snímků, které se dostaly do nejužší nominace na Oscara, se na festivalu podařilo představit pouze dva. Do budoucna by stálo za to ještě vylepšit časování titulků a jejich viditelnost, občas zhoršenou vinou špatně nastaveného úhlu projektoru. Těžce pochopitelným se stalo nedostatečné vyzkoušení filmů před samotnou projekcí, které patrně vyvrcholilo projekcí Úplně sám, kdy pořadatelé na poslední chvíli zjistili, že úvodním titulkům předchází půlhodinový neotitulkovaný dokument. Zvýrazněna byla rovněž decentralizace projekčních míst, kdy jednoduše ubylo představení ve Velkém Špalíčku a nově se promítalo ve vzdálenější Lucerně.

I přes tyto možná okrajové nedostatky (jež ale ve výsledku zbytečně podrývají celkovou profesionální úroveň festivalu) musíme ocenit nasazení pořadatelského týmu složeného převážně z řad studentstva. 3. ročník Cinema Mundi se totiž ve svém celku vydařil.

Na závěr nabízíme dva žebříčky nejlepších filmů z hlavní sekce, tak jak je sestavili naši redaktoři:

Pavel Růžička
1. Montevideo, cesta za snem
2. Tenkrát v Anatolii
3. Tilt
4. Happy, Happy
5. Návrat seržanta Lapina

Ivo Michalík
1. Rozchod Nadera a Simin
2. Turínský kůň
3. Tenkrát v Anatolii
4. Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel
5. Punk´s not dead


3. ročník Cinema Mundi
Velký Špalíček, Bakala, Lucerna
Festival proběhl 29. února - 7. března 2012
www.cinemamundi.info


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
konec festivalu, 2012 vyhrál Jako bych tam nebyla
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Jandová, Dana Kaplanová
Temné matky a jejich dcery
Jandová Lucie
Dva roky autorky sbíraly příběhy žen, které mají napjatý vztah s mámou. Takových žen je mnoho. V dětství toužily po lásce, pochopení, něze. Marně. Se svým zraněním bojují celý život a stydí se o něm mluvit. Trápí se i v dospělosti, ačkoli jsou často krásné, úspěšné a samy už přivedly na svět další generaci. Místo lásky a přijetí jim matky věnovaly věčnou kritiku, snižování zásluh a konkurenční boj. Představa lásky pro ně zůstala deformovaná, a podle toho vypadají i jejich další vztahy. Pomocí rad psychologů, terapeutů, ale i přes pohádky, mýty a archetypy se autorky pokusily najít řešení, jak z temného žaláře odmítané a nemilované dcery vyjít ven.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+