Hudba

Zveřejněno dne 17. 6. 2021
RECENZE: Konec politické šarády v Česku
Nové album Tomáše Kluse ČAUČESKU rezonuje českými hudebními žebříčky a cloumá emocemi posluchačů. Osm autorských písní tvoří ucelený zhudebněný vzkaz autora našim nejvyšším politickým představitelům a odráží jeho postoj k jednání současné vlády. Nutno podotknout, že si nebral servítky a představil desku, o které toho ještě hodně uslyšíme.Na drobná politicky směřovaná rýpnutí jsme v písních Tomáše Kluse zvyklí. Nicméně ČAUČESKU dává politickému podtextu v hudbě zcela nový rozměr. Je to demonstrace zabalená do notového papíru. Zdvižený prostředník směrem k vládě Andreje Babiše, jejím opatřením proti koronaviru i prezidentu Zemanovi. Deska věnovaná lidem, které politická škatulata, hejbejte se nadzvedávají ze židlí.

Klusovu starému, řekněme až sluníčkovému stylu odzvonilo. Hudebnímu trhu naservíroval moderní album, které nejen, že si odvážně bere na paškál celou politickou scénu a nabízí značně propracované texty, ale po stránce melodické se velmi dobře poslouchá. Aby byl jeho obsah z hlediska politického kontextu dotažen do konce, Klus se spojil se spisovatelem a novinářem Jaroslavem Kmentou, jehož specializací jsou právě vnitropodnikové kauzy a odhalování korupce.

Grafického ztvárnění se ujal grafik a fotograf Tomáš Břínek, známý jako TMBK, který vsadil na jednoduchý, avšak vypovídající design. Podtrženo sečteno, ČAUČESKU říká otevřeně to, co si nyní mnoho lidí myslí, a to ve velkém stylu. Je to Klusovo zhudebněné „DOST!“, možná první vlaštovka konce politické šarády v Česku.

Hodnocení: 85 %

Redakce
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Terezie Radoměřská
Vánoce pro kočku
Books & Pipes
Knížka pro malé i velké, kteří mají rádi advent, tajemný předvánoční čas plný očekávání. Tři děti stavějí s tatínkem po celý prosinec betlém. Každý večer přidají kousek – pastýře, ovečku, hvězdu. O nich pak betlémská Kočka vypráví dětem adventní příběh.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+