Hudba

Zveřejněno dne 17. 5. 2021
PŘEDSTAVUJEME: Lada Fedorová
Houslistka Lada Fedorová získala díky svému umu celou řadu prestižních ocenění a odborníci ji v rámci jejího oboru považují za jeden z našich největších talentů. Popovídali jsme si s ní o minulosti, současnosti i budoucnosti. Její i kultury jako takové.Kdy a od koho jste dostala své první housle?
Úplně první housle, nebo spíš housličky mi zapůjčila paní učitelka v ZUŠ. Bylo mi tehdy 6 let. A svůj vlastní nástroj, pokud si správně vzpomínám, jsem dostala v momentě, když jsem se rozhodla věnovat se tomu profesionálně, před přijímačkami na konzervatoř. Bylo mi tehdy 14 let a housle mi koupili rodiče.

Jaké pocity se vám vybaví, když si vzpomenete na své první veřejné vystoupení?
Pamatuju si jej velmi dobře, jelikož jsem měla strašnou trému. Bylo mi asi 7 let, hrála jsem lidovou písničku a měla jsem pocit, že se mi klepou kolena a já to nemůžu zastavit. Ptala jsem se pak rodičů, jestli ta kolena viděli, a oni řekli, že ne. Má dětská fantazie ale měla úplně jiné vnímání reality a já jsem měla pocit, že to musel vidět úplně každý v celém tom sále.

Ovládáte i jiné hudební nástroje? V čem vám imponují právě housle?
Kdepak, zahraju trochu na violu nebo na klavír, ale do ovládání nástroje to má daleko (smích). Housle mě kromě technických možností a krásného zvuku fascinují hlavně bezbřehou škálou barev. Dají se na nich vyjadřovat různé nálady a emoce.

Proč jste se rozhodla pokračovat ve studiu v Dánsku? Nabízejí něco, co byste jinde hledala marně?
Ještě za dob studií na Pražské konzervatoři jsem byla členkou Collegia českých filharmoniků, kde byla uměleckou vedoucí Gabriela Demeterová. Ta mi doporučila profesorku Martu Líbalovou, který vyučuje v Dánsku a u které sama léta studovala. Paní profesorku jsem následně poznala na houslových kurzech a hned po první hodině mi bylo jasné, že je přesně tím typem lektora, který potřebuju. Z mých zkušeností se česká houslová škola zaměřuje hlavně na techniku. Já jsem ale potřebovala víc. Ona mě naučila najít ve skladbách fráze a vystavět je, naučit se měnit barvy, dokázat procítit emoce tak, aby je cítil i posluchač, reagovat na změny v harmonii, vystavět celou skladbu od základů až do poslední notičky, najít v hudbě příběh, který vám běží před očima jako film, zabývat se historií každé skladby, proč vznikla, za jakých okolností a mnoho dalších věcí. V Dánsku jsem se naučila to nejdůležitější – umění interpretace.

Získala jste dlouhou řadu prestižních ocenění. Je mezi nimi takové, kterého se vážíte nejvíc?
Jsem vděčná za každé ocenění, ale asi největším překvapením byla cena od dánské princezna Marie, kterou mi i osobně předala. Hrála jsem pak pro ni koncert a ona plakala dojetím, bylo to moc milé.

Jak konkrétně vás po osobní i pracovní stránce zasáhla covidová pandemie? Věříte, že se kultura jako taková dokáže vzpamatovat a vrátit tam, kde byla na začátku loňského roku?
Po osobní stránce mě covidová pandemie naučila více si vážit života a vlastně každého nového dne. Profesně mě zasáhla jako všechny ostatní umělce. Mé koncerty byly zrušeny nebo odloženy. Ale zůstávám optimistou. Bez kultury se nedá žít, věřím, že už brzy se zase zhluboka nadechne a lidé budou po té nechtěné pauze navštěvovat koncerty víc než kdykoli předtím.

Lada Fedorová patří k nejvýraznějším mladým talentům současnosti. Absolvovala Pražskou konzervatoř, bakalářská studia ukončila na JAMU v Brně. Získala roční stipendium na Královské dánské hudební akademii, kde v roce 2009 ukončila svá magisterská studia. Koncertuje na mezinárodních hudebních festivalech i v rámci sólových recitálů.

Ivo Michalík
Článek otištěn v Kult 05/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Václav Štech
Ohnivá země Václava Štecha
Národní divadlo Brno
Inspektor pojišťovací společnosti Pazdera se rodinnému kruhu svěří s nápadem kolonizovat Bosnu. Díky tomu se prý do Čech „pohrne zlato“. Svůj návrh poslal vládě do Vídně, ale stále nedostal odpověď. Proto hodlá celou věc popohnat tím, že bude kandidovat jako poslanec za Ohnivou zemi, což je problematický volební okrsek v sousedství, jehož hlavou je vzdálený příbuzný.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+