Hudba

Progres, Futurum, Bronz, 4. ročník rockového koncertu, Pavel Váně, rock, reedice, koncert, hudba

Zveřejněno dne 30. 9. 2009
Rockový koncert v brněnském kampusu
Ve čtvrtek 8. října v podvečer vystoupí v areálu Univerzitního kampusu v Brně – Bohunicích v nově postavené hale Fakulty sportovních studií legendy českého rocku ve složení PROGRES 2, FUTURUM, BRONZ. Jejich hudba hřeje srdce a lahodí uchu svých fanoušků již více než 40 let.

BRONZ
Skupinu Bronz založil Pavel Váně po svém odchodu z Progres v roce 1981. Původní sestava kapely vypadala takto: Pavel Váně – zpěv, kytara; Karel Horký (ex Progres) – klávesy; Richard Lašek – bicí; později nový bubeník Jiří Obzina a basista Golíš. Skupina koncertovala do roku 1984, kdy byla komunisty zakázána. Natočila jen jediné album Zimní království.
Při příležitosti reedice této jediné desky obnovil Pavel Váně v roce 2008 skupinu pro koncerty. Kapela částečně navazuje na původní tvorbu, pokračuje v nové sestavě Pavel Váně – zpěv, kytary; Michal Pospíšil – kytary; Golíš D. – basa; Petr Klim – bicí.

FUTURUM
Po odchodu Pavla Váněho nastoupil do Progres jako zpěvák a klávesista Roman Dragoun. V roce 1983 skupinu opustil společně s kytaristou Milošem Morávkem a založili kapelu Futurum. Dalšími členy se stali Emil Kopřiva – kytara, basa; a bubeník Jan Seidl.
Vydali dvě alba – Ostrov země a Jedinečná šance, v roce 1989 ukončili po několika personálních změnách činnost. V současné době opět občas koncertují, repertoár tvoří průřez skladeb z obou vydaných alb.

PROGRES
V roce 1968 založili skupinu pod názvem Progress Organization kytarista Pavel Váně (ex Synkopy) a bubeník Zdeněk Kluka (ex Atlantis). Na klávesy hrál Jan Sochor, na basu Emanuel Sideridis.
Hned první LP Progress Organization Barnodaj se stalo dle časopisu Melodie deskou roku 1972. Během „normalizace“ skupina koncertovala jen výjimečně (členové hráli převážně v doprovodných skupinách zpěváků Marthy a Teny a Boba Frídla). V roce 1978 vydali další album Barnodaj – Mauglí. Po personálních změnách v roce 1978 připravila už nová kapela pod názvem Progres 2 převratný projekt – první československou audiovizuální rockovou operu Dialog s vesmírem, vyšla i na stejnojmenném albu. S novým zpěvákem a klávesovým hráčem Romanem Dragounem skupina vydala album Třetí kniha džunglí. Po odchodu Dragouna a Morávka vyšlo v sestavě Z.Kluka, P.Pelc, A.Bajger (zpěv, kytara) a P.Peteraj (kytara) album Mozek.
Další vydanou deskou se stala Změna. Poté se kapela opět personálně zcela přeměnila, zůstal jen bubeník a kapelník Z.Kluka. Pod názvem Progres-Pokrok vydali ještě album Otrava krve. Poté se v roce 1989 po nástupu nového režimu skupina oficiálně rozpadla. Při příležitosti vydání reedicí svých desek na CD se skupina vrátila ke koncertní činnosti v roce 1993.
Současná sestava je následující: Pavel Váně – zpěv, kytara, kapelník; Zdeněk Kluka – zpěv, bicí; Pavel Pelc – basa, zpěv; Roman Dragoun – zpěv, klávesy; Miloš Morávek – kytara.
V této, snad vůbec nejsilnější sestavě, hrají na koncertech reprezentativní průřez tvorbou ze všech období i ze všech alb.

4. ročník rockového koncertu
Progres, Futurum, Bronz
8. října 2009 od 18:00
Nový sportovní pavilon A34 Fakulty sportovních studií v Brně – Bohunicích,
Univerzitní kampus MU, ul. Kamenice 5 (u Campus Square) 


PR
 Přidejte k článku první komentář >> 
Progres, Futurum, Bronz, 4. ročník rockového koncertu, Pavel Váně, rock, reedice, koncert, hudba
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Julian Earl
Kráva na stromě
Alpress
Veterina, to je dřina. Ale i nekonečná zábava… Autor podává svědectví o náročné a občas i nevděčné práci venkovského zvěrolékaře, která se leckdy neobejde bez hořkých, či naopak humorných situací, ať už ze strany zvířat, anebo těch, kteří se o ně starají.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+