Hudba

Kali Čercheň, Kaj te žav, romská hudba, etno, Indies, Pavian rec. Slovensko, Romové, tradice

Zveřejněno dne 17. 11. 2008
RECENZE: Mít kam jít s Kali Čercheň
Když jsem si z redakce donesl hromádku nových cédéček na recenzování, byla mezi nimi i deska slovenské romské kapely Kali Čercheň. S tím budu brzy hotov, říkal jsem si. Rozevláté sukně, tance na stolech a knoflíky doprava. Jaké bylo moje překvapení, když jsem si Kaj te žav (Kam ísť) poprvé pustil.

A ono je všechno jinak. Tady je vidět, jak jsou zrádné stereotypní předsudky. O muzice či etniku samotném. Deska je spíše než co výše zmíněné tichou, nostalgickou vzpomínkou na tradici. Stojí na dokonalé souhře hlasů v táhlých, teskných melodiích, jež jsou přebírány z lidových písní ruských nebo slovenských Romů. Napoví už nástrojové obsazení. Vlastně uplatnění jednoho nástroje – kytary. Milan Godla a Marián Balog „jen“ zpívají. Jaroslav Godla navíc, kromě zpěvu, zvládá bravurně i tu kytaru. Syté romské, naplno prožité zpívání těchto tří mužů doplňuje v několika písních hostující Žaneta Špitáková. Všichni se potkali v romském divadle v Košicích. Tedy, smysl pro dramatičnost tu je. Kostýmy také stylové. Košile šéfa kapely se stává i součástí designu obalu...
Výborný je také nápad s překlady v bookletu. Slovenský (i anglický) napomůže k většímu vhledu, o čem to vlastně celé je. Ve starých písních se objevují tradiční témata. Od Kaj te žav: Kam ísť, kde mám nájsť moju lásku... přes Preko veš baro (Cez hustý les): Zrána sme zbadali kone, pochytáme ich, ukradneme ich... nebo lyrické zadumání nad životem v Čercheň (Hviezda): Večer moju hviezdu hladám, prosím  ju o šťastie... či archetypální úctu k matce v Mamo ma mer tu (Mama, neumieraj): Ach mama, mama, neumieraj, máš dobré děti...
Jistě, je to hudba jednoho etnika, jedné tradice, jež je dosti výlučná. A psát o romské muzice nikdy není jen psaní o hudbě. To jsem si vyzkoušel na příkladu Gipsy.cz. Přesto z těchto písní může nabýt ztracené rovnováhy po těžkém dni i bílý úředník sociálního odboru magistrátu. I pro něj platí tato věčná témata. I on se jistě v životě setká s něčím, co jej přiměje zastavit se, zamyslet a obrátit se ke svým kořenům. Ke svým blízkým, svému rodu. Kéž by to dopadlo vždy takto poeticky.
A jedno pochválení na závěr – Vladimír Yurkovic, který fotil i navrhoval černobíle střídmý obal, si to zaslouží. Takže Kaj te žav / Kam isť? Do obchodu pro Kali Čercheň.

Kali Čercheň: Kaj te žav
Indies Scope Records, 2008

Slyšeli jste již toto album? Jak se vám líbilo? Svůj názor můžete vyjádřit v komentářích pod článkem.


Roman Zelenák
 Přidejte k článku první komentář >> 
Kali Čercheň, Kaj te žav, romská hudba, etno, Indies, Pavian rec. Slovensko, Romové, tradice
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Mons Kallentoft
Křik k nebesům
Host
Dvanáctý případ inspektorky Malin Forsové Jednoho horkého letního dne je v autě nalezen mrtvý chlapec. Zdá se, že ho tam zapomněla jeho matka, která trpí psychickými problémy a výpadky paměti. Smrt vlastního dítěte je pro ni tou nejhorší myslitelnou tragédií, navíc však začne dostávat výhružné anonymní dopisy.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2022 Radek Holík
Google+