Umění

Zveřejněno dne 12. 8. 2021
Navštivte lužánecké mozaiky v kavárně a sochy ve vile
Jedni opracovávali pískovcové bloky, druzí skládali mozaiky. Obě skupiny dospělých a studentů pojí letní kurzy pod vedením odborníků v lužáneckém pracovišti Lidická. Týden intenzivní práce mají za sebou a výsledkem se mohou návštěvníci brněnské kavárny v centru Brna a také v zahradě Vily Löw-Beer kochat do konce září.Letošní ročník kurzu Mozaiky byl ryze ženský. Čtrnáct dospělých dam a jedna čtrnáctiletá slečna, všechny amatérské umělkyně. Pod vedením mistra Libora Havlíčka však vznikla dokonalá díla, která zdobí kavárnu Mezzanine Ccafé v Údolní 15 v Brně.

Každá autorka pojala mozaiku jinak. Nejenom co do výtvarného pojetí, ale také ve způsobu kladení či štípání úlomků. Objevila se například replika čínské tušové malby, což znamenalo tvrdý oříšek v podobě převedení jednoduché linky do mozaikové techniky. Předlohou jedné z mozaik byl výkres, který namalovala dcera jedné z absolventek kurzu v 10 letech. A povedeného raka vytvořila čtrnáctiletá autorka s poruchou autistického spektra,“ popsala zajímavosti už 16. ročníku kurzu, na který vždy navazuje výstava, organizátorka a lužánecká lektorka Ilona Kulíková.

Mladí studenti i dospělí autoři pískovcových soch zase pracovali pod vedením lektora Petra Křiváka na Sochařském sympoziu. Pět dní se snažili ovládnout pískovcový kvádr. Jejich umělecká díla najdou zájemci v zahradě Vily Löw-Beer. „Autoři se letos mohli inspirovat přímo vilou, šlo o poděkování za to, že můžeme na zahradě brněnské památky už několik let vystavovat pískovcové plastiky. Před zahájením sympozia jsme měli komentovanou prohlídkou a účastníci si mohli načrtnout a vyfotit motivy interiérů,“ zmínila Kulíková.

Obě výstavy jsou k vidění do 30. září. Mozaiky v Mezzanine Café můžete zhlédnout ve všední dny od 7 do 23 hodin, o víkendu od 10 do 22 hodin. Zahrada Vily Löw-Beer se sochami je volně přístupná denně od 10 do 20 hodin. „Návštěvu zahrady doporučuji. Je tam zeleno, stín, kavárna,  dětské hřiště a do konce září i ty sochy,“ pozvala jedna z účastnic kurzu a autorek soch Eva Dittingerová.

Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Dominik Landsman
Karanténa s moderním fotrem
Ikar
Moderní fotr, Čeněk a Nataša v karanténě! To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+