Umění

Zveřejněno dne 27. 12. 2020
Výstava Gustava Kruma prodloužena
Letošní vánoční výstava na hradě Špilberku je plná rytířů, dobrodruhů, indiánů i kovbojů. Těm všem vtiskl podobu výtvarník Gustav Krum, jehož působivé kresby návštěvníky doslova vtáhnou do dobrodružství. Krum se proslavil díky ilustracím známých mayovek a foglarovek, v 60. letech také stál u počátků českého komiksu. Kvůli podzimní uzavírce hradu prodlužuje Muzeum města Brna výstavu „Gustav Krum: Ilustrace“ až do 28. února 2021.

Už v 50. letech začal Krum ilustrovat knihy s válečnou tematikou, brzy se však přiklonil k dobrodružné literatuře pro děti a mládež. V 60. letech stál u počátků českého komiksu, když pro časopisy jako Zápisník, Pionýrská stezka nebo Ohníček vytvářel ilustrované seriály. „Ikonickou podobu komiksového Vinnetoua nebo Tarzana tehdy vytvořil právě Gustav Krum,“ říká kurátor Robert Janás.

Koncem 60. let se Krum zařadil mezi ilustrátory díla Jaroslava Foglara, jehož romány tehdy po nepsaném zákazu opět vycházely. Roku 1970 začala Krumova čtvrtstoletí trvající spolupráce s nakladatelstvím Olympia, která přinesla rozsáhlou galerii hrdinů z románů Karla Maye. Ve výstavě jsou k vidění ilustrace známých knih, ale i rarity – například ilustrace k románu Děti jeskyň, který knižně nikdy nevyšel.


Redakce
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Marek Herman
Máma není služka, máma je dám
apak
Knížka krátkých fejetonů o výchově a o tom, jak to vlastně udělat, aby doma bylo dobře. Marek Herman zkoumá svět malých dětí, porovnává ho s pohledem nás dospělých a hledá základní kameny, na kterých lze postavit rodinnou pohodu. Proč je dneska tolik rozmazlených dětí, proč neposlouchají a proč jim vlastně rodiče donekonečna ustupují?
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+