Umění

Zveřejněno dne 19. 10. 2020
RECENZE: Na známou notu
„Poslechněte, lidé, málo, co se někdy v pravdě stalo v městečku Limperku malém, sedum mil za Chotiborem. Milovali se dva spolu, mládenec s pannou v tu dobu; lásku sobě slibovali, v stav manželský vstoupit chtěli.“

Takový slibný začátek, vzbuzující v posluchačích zájem dozvědět se víc, mají kramářské písně. A právě tento svébytný žánr se nyní rozhodli představit v Moravském zemském muzeu. Většina z nás si při výrazu kramářská píseň představí chlapíka hrajícího na flašinet či harmoniku a dalšího s ukazovátkem, kterým míří na obrázky vyjevující názorně jakýsi ukrutný mord. Tyto písně jsou ovšem i zvláštní literární fenomén související s rozšířením knižních tisků mezi lidové vrstvy. Vydávaly se v tzv. špalíčcích, malých tištěných svazcích, a těšily se popularitě zvláště v 18. a 19. století.

Nepřekvapí, že do značné míry suplovaly noviny, zvláště ty „bulvární“, jak bychom řekli dnes – tyto písně totiž pojednávaly s oblibou právě o událostech, jaké dnes plní stránky Blesku. Doklad toho, že lidská přirozenost se nemění… V něčem se ovšem tehdejší lidový vkus od dnešního lišil – velice častá byla i náboženská tématika, a to zejména legendy o svatých a s nimi spojené zázraky. To všechno v Dietrichštejnském paláci najdete, jakkoliv se tu zaměřují (jak už podtitul napovídá) na tu „nesvatou“ část.

Téma je to široké, a zřejmě proto se tu prezentuje s určitou roztříštěností. Trochu mi chyběla vzájemná provázanost jednotlivých témat, hlubší kontext. S tím ale asi vzhledem k danému rozsahu moc udělat nedalo. O kramářských písních si tu nejen počtete a prohlédnete si jejich ilustrace, ale také si je samozřejmě poslechnete. V té souvislosti mě nejvíc upoutala nahrávka stařičké české krajanky žijící na Ukrajině, jak zpívá po generace děděnou českou písničku o tom, jak to chodí v „Américe“. Mnozí také jistě ocení píseň o kafíčku. Je dobré se s dědictvím našich předků seznámit, byla by škoda, kdyby upadlo v zapomnění.

Do Brna široká cesta. Kramářské písně se světskou tematikou
Moravské zemské museum Dietrichštejnský palác, Zelný trh
4. září 2020 – 7. března 2021
www.mzm.cz


Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 10/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Joanne K. Rowlingová
Vánoční prasátko
Albatros Media
Kuba a jeho plyšové prasátko Pašík se od sebe nehnou ani na krok – to se ale změní jednoho Štědrého večera, kdy Kuba o Pašíka přijde. Je zoufalý a potřeboval by zázrak, aby svoji milovanou hračku našel. A protože jsou Vánoce, takový zázrak se skutečně stane. Vánoční prasátko, náhrada za nezvěstného Pašíka, zničehonic ožije a vymyslí odvážný plán: vydají se s chlapcem do kouzelné Země Ztracených a Pašíka najdou, ať se jim do cesty postaví cokoli.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+