Umění

Zveřejněno dne 22. 9. 2020
RECENZE: Knihy, sport a esperanto

O tom, že František Kožík zdaleka není jen autorem románu Největší z pierotů, se máte možnost přesvědčit v Rajhradě. Ve zdejším Památníku písemnictví se nyní snaží přiblížit jeho osobnost a dílo v dalších souvislostech.  Zvláštní devízou výstavy je, že se na ní podílela také spisovatelova dcera Alena Kožíková. Ta z rodinného archivu zapůjčila množství dokumentů a předmětů z otcovy pozůstalosti, které do výstavy vnášejí velmi intimní rozměr. Nejsou to jen Kožíkovy osobní zápisky, kupříkladu z doby jeho gymnaziálních let, ale i věci, které stály na jeho pracovním stole či k nim měl zvláštní citový vztah.

Věděli jste například, že vedle klasických předmětů, jako jsou poštovní známky, sbíral také třeba hrací kostky či citáty? A že psal nejen romány, ale i scénáře k filmům, písňové texty a divadelní hry? Účast rodiny na jejím vzniku výstavu ovšem i poněkud zplošťuje, z pochopitelných důvodů. Proto se nelze divit, že se jedná o portrét namalovaný prakticky jen jasnými tóny, ani zmínka zde nepadne například o Kožíkovu poměru k minulému režimu. Zvláštnost jeho osobnosti tu probleskuje snad jen z pedanterie, s níž si údajně zaznamenával počty přelouskaných knih (a na desetiny sekundy si měřil čas strávený jejich čtením). Čísla jsou to neuvěřitelná – za jeho studentských let se stabilně pohybovala nad dvěma sty tituly ročně! Výstava zaujme i vizuálně, na oko působí příjemně. Naproti tomu je škoda, že nepracuje s možnostmi, které jí daný prostor dává; některé, dle mého soudu důležité exponáty se zbytečně krčí v pozadí nebo splývají s jinými. Přitom takové jako památná klika připomínající spisovatelovi jistoty dětství by si zasloužily „vypíchnout“.

Ledaskdo ji přitom může snadno přehlédnout… Stojí za to vyhradit si pro návštěvu více času a ponořit se do nejen uměleckého života osobnosti, jejíž životní pouť se uzavřela před 23 lety.

František Kožík 1909–1997
Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad
12. května – 30. prosince 2020
http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz/

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 09/20
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Paul Gordon, John Caird
Jane Eyrová
Městské divadlo Brno
Muzikál vypráví romantický příběh lásky mezi Janou a Edwardem Rochesterem spolu se všemi, místy až hororovými liniemi známého příběhu. Dospívající Janě zemře nejbližší přítelkyně Helena, od které se ovšem naučí, že nejhorším nespravedlnostem lze čelit odpuštěním, a díky tomuto mottu se nakonec dočká zaslouženého štěstí.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+