Výstavy

Zveřejněno dne 31. 12. 2015
EDITORIAL: Navštivte Nepál

Do Nepálu jsem vyrazil i po zemětřesení v létě 2015. Poškozených památek a obydlí je i v Káthmándú hodně. V kontrastu ke škodám příjemně překvapuje pozitivismus domácích. Jezdím do Himálaje už čtvrt století a znám místní mentalitu. Takové množství úsměvů jsem však nečekal!Každý vypráví, jaké měl štěstí, že přežil on, blízcí... I v rozvalinách slyším krásné příběhy. Lidé si berou ze všeho to dobré. Nefňukají nad osudem, vnímají pozitiva. Přežili, božstva je mají ráda. U stúpy Boudhanath nosím jídlo a dárky do stanových táborů. Tisíce postižených zde žijí v harmonii, úsměvy vše zalévají. Až se ztrácím v jejich pohodě. Nechci vše idealizovat, ale je to velká škola života. Kde berou tolik síly a energie? Naslouchám příběhům přátel, penězi se snažím napomáhat palčivým neštěstím známých. Jejich přístup je obdivuhodný.

Podělím se o příběh křehké Siru. Z jejího domku je hromada suti. V kritické chvíli Siru vběhla do chýše pro malého synka. Hroutila se na ně střecha, padalo zdivo – ale dítě zázračně dostala ven. Chlubí se mi teď krásným dlouhovlasým fešáčkem. Měla prý velké štěstí, a má je pořád. Jejich domek zmizel, žijí u sousedů. Už tak skromná chýše je napěchována „zdvojenou rodinkou“. Otec provádí očistnou modlitbu. Rituál pohlcuje přítomné, ze všech čiší vnitřní klid. Jejich pohodu jim paradoxně až závidím. Je snad něco špatně? Překlopíme to v happy end? Dárky se nadělují nejen o Vánocích! Zde můžeme pomoci.

Tento Nepál je ze všech mých návštěv nejpodstatnější. Lekce kladného přístupu. My bychom lamentovali, tady si váží dobrého. Závidíme jejich příjemnou povahu? Tady se lze hodně naučit. Nepál se opět vybarvuje! Vyrážím zase na treky: Dolpo, království sněžného levharta. Pohádková země příjemných lidí opět voní exotikou.

Potkáme se v Himálaji?

Ing. Rudolf Švaříček, ředitel festivalu GO Kamera 

Redakce
Článek otištěn v Kult 01/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Robert Fulghum
Opravdová láska. Příběhy Roberta Fulghuma a jeho čtenářů - audiokniha
Tympanum
Co je to opravdová láska? Při svém pátrání po odpovědi na tuto otázku posbíral autor mnoho příhod, které mu vyprávěli nebo sepsali přátelé a věrní čtenáři. Jejich příběhy vykreslují lásku v nejrozličnějších podobách. Může to být hluboký cit, který přestojí veškeré nástrahy života a dožije se pětasedmdesátiletého výročí svatby, stejně jako letmé gesto, jedno slovo, hluboké přátelství bez očekávání nebo oční kontakt dvou cizích lidí. Láska má mnoho nečekaných podob a Robert Fulghum se svými čtenáři od toho nejmladšího, osmiletého, až po nejstaršího, osmadevadesátiletého, odhaluje, že každá z nich je opravdová.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+