Výstavy

Zveřejněno dne 31. 12. 2015
EDITORIAL: Navštivte Nepál

Do Nepálu jsem vyrazil i po zemětřesení v létě 2015. Poškozených památek a obydlí je i v Káthmándú hodně. V kontrastu ke škodám příjemně překvapuje pozitivismus domácích. Jezdím do Himálaje už čtvrt století a znám místní mentalitu. Takové množství úsměvů jsem však nečekal!Každý vypráví, jaké měl štěstí, že přežil on, blízcí... I v rozvalinách slyším krásné příběhy. Lidé si berou ze všeho to dobré. Nefňukají nad osudem, vnímají pozitiva. Přežili, božstva je mají ráda. U stúpy Boudhanath nosím jídlo a dárky do stanových táborů. Tisíce postižených zde žijí v harmonii, úsměvy vše zalévají. Až se ztrácím v jejich pohodě. Nechci vše idealizovat, ale je to velká škola života. Kde berou tolik síly a energie? Naslouchám příběhům přátel, penězi se snažím napomáhat palčivým neštěstím známých. Jejich přístup je obdivuhodný.

Podělím se o příběh křehké Siru. Z jejího domku je hromada suti. V kritické chvíli Siru vběhla do chýše pro malého synka. Hroutila se na ně střecha, padalo zdivo – ale dítě zázračně dostala ven. Chlubí se mi teď krásným dlouhovlasým fešáčkem. Měla prý velké štěstí, a má je pořád. Jejich domek zmizel, žijí u sousedů. Už tak skromná chýše je napěchována „zdvojenou rodinkou“. Otec provádí očistnou modlitbu. Rituál pohlcuje přítomné, ze všech čiší vnitřní klid. Jejich pohodu jim paradoxně až závidím. Je snad něco špatně? Překlopíme to v happy end? Dárky se nadělují nejen o Vánocích! Zde můžeme pomoci.

Tento Nepál je ze všech mých návštěv nejpodstatnější. Lekce kladného přístupu. My bychom lamentovali, tady si váží dobrého. Závidíme jejich příjemnou povahu? Tady se lze hodně naučit. Nepál se opět vybarvuje! Vyrážím zase na treky: Dolpo, království sněžného levharta. Pohádková země příjemných lidí opět voní exotikou.

Potkáme se v Himálaji?

Ing. Rudolf Švaříček, ředitel festivalu GO Kamera 

Redakce
Článek otištěn v Kult 01/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Miloš Doležal
Velký pátek číhošťského faráře P. Josefa Toufar: Křížová cesta
Nezávislý podmelechovský spolek
Dalším kamínkem do toufarovské mozaiky, kterou trpělivě a pečlivě skládá spisovatel Miloš Doležal, je jeho text čtrnácti zastavení křížové cesty. Čtrnáct obrazů, čtrnáct pozastavených situací na životní cestě i v trýznivém životním finále číhošťského faráře P. Josefa Toufara (1902—1950), jedné z prvních obětí komunistického režimu u nás, vznikalo několik let. Doplňují je meditace-modlitby-prosby karmelitánské řeholnice Marie Judit od Ježíše Zmrtvýchvstalého z kláštera v Dačicích. Vydáno k 70. výročí smrti P. Josefa Toufara 25. února 2020.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+