Výstavy

Zveřejněno dne 2. 1. 2016
RECENZE: Vyhnání z „ráje“

V závěru vzpomínkového Roku smíření, završujícího 70 let od skončení druhé světové války, hostí Stará radnice putovní výstavu připravenou rakouským Centrem pro výzkum migrace. Kdo si ji chce prohlédnout, neměl by však příliš otálet. Končí totiž již 10. ledna.Protože historie není nikdy černobílá, má projekt připomenout, že právě před sedmi desetiletími začal také odsun německého obyvatelstva, jež muselo hledat nové živobytí v prostředí pro něj cizím. Trvalo často velmi dlouho, než „začalo být zase dobře“.

Upoutá spíše vážné zájemce o tuto neradostnou kapitolu česko-německých dějin než ty, kdo by sem snad zabloudili náhodou. Vzhledem ke spoluorganizátorovi, jímž je Dolnorakouský zemský archiv v St. Pöltenu, dává nahlédnout do množství dobových dokumentů (obvykle do kopií), které nemusí nadchnout každého.

Koho zažloutlé listiny příliš nelákají, tomu by mohly více říci předměty z majetku účastníků odsunu včetně těch, kteří při něm přišli o život. Drobnosti jako kapesní hodinky či náušnice jsou tak němými, a přesto výmluvnými svědky tragických událostí. Některé totiž pocházejí přímo z masových hrobů obětí odsunu. Doplňují je audionahrávky vyprávění pamětníků, jež jsou samozřejmě v němčině. Překlad do češtiny je sice k dispozici, ten ale bohužel není mnohdy kvůli vytržení z kontextu zcela srozumitelný.

Tyto individuální vzpomínky mají ilustrovat a doplňovat události velkých dějin, obávám se však, že nebyly použity úplně nejvhodněji. Tak jako celý projekt představují spíše roztříštěný kaleidoskop, ne kompaktní celek.

Pomalu začalo být zase dobře
Stará radnice, Brno
13. listopadu 2015 – 10. ledna 2016
Foto: www.ticbrno.cz

Eva Svobodová
Článek otištěn v Kult 01/16
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Robert Fulghum
Opravdová láska. Příběhy Roberta Fulghuma a jeho čtenářů - audiokniha
Tympanum
Co je to opravdová láska? Při svém pátrání po odpovědi na tuto otázku posbíral autor mnoho příhod, které mu vyprávěli nebo sepsali přátelé a věrní čtenáři. Jejich příběhy vykreslují lásku v nejrozličnějších podobách. Může to být hluboký cit, který přestojí veškeré nástrahy života a dožije se pětasedmdesátiletého výročí svatby, stejně jako letmé gesto, jedno slovo, hluboké přátelství bez očekávání nebo oční kontakt dvou cizích lidí. Láska má mnoho nečekaných podob a Robert Fulghum se svými čtenáři od toho nejmladšího, osmiletého, až po nejstaršího, osmadevadesátiletého, odhaluje, že každá z nich je opravdová.
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2019 Radek Holík
Google+