Výstavy

františek navrátil, sochy, výstava, Městské muzeum a galerie Břeclav

Zveřejněno dne 14. 5. 2007
RECENZE: Sochy Františka Navrátila
Městské muzeum a galerie Břeclav představuje výstavu akademického sochaře a skromného umělce Františka Navrátila s jednoduchým názvem Sochy. Řada děl hlavně z jeho novější tvorby se dostala až za hranice naší republiky, zejména do Švédska.

František Navrátil se narodil v Borkovanech a letos slaví své 75. životní jubileum. Vyučil se kamenosochařem a po ukončení Školy uměleckých řemesel ze Zlíně studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Pracoval pod vedením vynikajících sochařů Vincence Makovského a Jana Laudy a nějaký čas také vyučoval na Střední umělecko-průmyslové škole v Brně. Touha po vlastní realizaci ho ovšem odvedla ze školy a dále se věnoval zakázkové i volné tvorbě. Z této doby pocházejí např. portréty Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů či Vítězslava Nezvala. Právě portrét Leoše Janáčka je osazen na JAMU i v Českém kulturním centru v Paříži. Po roce 1976 přemístil F. Navrátil svůj ateliér z Brna do rodných Borkovan, které mu poskytují dostatek klidu a soustředění jak na sochařskou tvorbu, tak na řemeslné odlévání soch do bronzu.
Jeho monumentální plastiky lze nalézt v dětské i v bohunické nemocnici v Brně, v Hotelu Santon na brněnské přehradě a na jiných společenských místech. Břeclavské muzeum nabízí jen nepatrnou část z jeho celoživotní tvorby. Nalezneme zde právě výše zmíněné bronzové busty známých hudebních velikánů, portrét Jana Skácela a portrét vnučky, či reliéfní kreace.

František Navrátil: Sochy
Městské muzeum a galerie Břeclav
do 3. června 2007


Lucie Košťálová
 Přidejte k článku první komentář >> 
františek navrátil, sochy, výstava, Městské muzeum a galerie Břeclav
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Hal Elrod
Zázračné ráno - Tajemství, které vám změní život
Pragma
Tajemství, které vám změní život. Ke zlepšení stačí 6 minut denně Celosvětový trend, který v poslední době dobývá svět: čtenáři a fanoušci Zázračného rána tvoří pozoruhodnou skupinu sestavenou z podobně založených jednotlivců, kteří se každé ráno probouzejí s určitým cílem: naplno využít neomezený potenciál, který dřímá v každém z nás. Tvůrce tohoto fenoménu má za sebou neuvěřitelný osud – po tragické autonehodě upadl do kómatu, přežil klinickou smrt, překonal fyzický handicap a propracoval se k celosvětovému úspěchu. Ve své knize dává návod, jak se dostat na vyšší úroveň, kde vaše osobní i pracovní úspěchy daleko přesáhnou všechno, co jste dokázali v minulosti.
Reklama:

Partneři:
Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2017 Radek Holík
Google+