Výstavy
Upozornit na jedno netradiční výročí se rozhodli na Špilberku. Letos totiž uplynulo 140 let od chvíle, kdy někdejší krutá kasematní věznice přivítala první zvědavé turisty. Jak v 19. století vypadala návštěvní expozice, čím si průvodci svítili a jak moc si pro zvýšení návštěvnosti vymýšleli? Nejen to se můžete dozvědět od konce léta.
Výstavy – celý článek
15. 9. 2020
Na jaře se podstatná část ekonomiky úplně zastavila nebo aspoň značně omezila. Ale život běžel dál, jen se přesunul do online prostoru. A zde i z velké části zůstane. Po zkušenostech s covidem je dnes už nezbytností každé firmy mít digitální strategii.

Výstavy – celý článek
4. 9. 2020
Špilberské kasematy jsou vám otevřené už celých 140 let. První návštěvníci do nich vešli v srpnu 1880, a zahájili tak nejdelší etapu v dějinách kasemat – turistické využití zatím trvá ze všech nejdéle, vždyť jako proslulá tvrdá věznice sloužily přibližně jen půl století. Muzeum města Brna teď u příležitost 140. výročí otevření kasemat na hradě Špilberku chystá vůbec první výstavu ve svých dějinách věnovanou tomuto tématu.

Výstavy – celý článek
20. 8. 2020
Tvorbu českého sklářského výtvarníka Ilji Bílka představí Muzeum města Brna na komentované prohlídce jeho výstavy Rezonance tvaru na Špilberku. Kromě autora promluví kurátor Ján Gajdušek a také profesorka Sylva Petrová z Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Výstavy – celý článek
9. 8. 2020
Retrospektivní výstava je poctou Adolfu Loosovi. Přibližuje návštěvníkům sice poněkud neznámou (proto ty stíny), ale přesto zajímavou moravskou stopu tohoto významného architekta. Muže, od jehož narození uplyne letos 150 let.

Výstavy – celý článek
1. 8. 2020
Práce klasika domácí výtvarné scény Dalibora Chatrného uvádí Moravské zemské muzeum k letošnímu 95. výročí jeho narození. Výstava v Janáčkově památníku se zaměří na jeho pokusy s fotografií. Těmi mění jejich původní význam a uvádí je do zcela nového kontextu.

Výstavy – celý článek
21. 7. 2020
Po celé prázdniny budou na hradě Špilberku k vidění pozoruhodné skleněné plastiky, ve kterých se spojují tvarové kontrasty inspirované přírodou, technologiemi i architekturou. Nová výstava z tradičního cyklu Muzea města Brna totiž letos přiblíží tvorbu sklářského výtvarníka Ilji Bílka. Komplexní průřez jeho tvorbou nabídne výstava pojmenovaná "Rezonance tvaru". Návštěvníci ji najdou v Hranolové věži a Královské kapli na Špilberku do 30. srpna 2020.

Výstavy – celý článek
19. 7. 2020
"To, co bylo před očima diváků skryto na tympanonu Místodržitelského paláce, je nyní přeneseno dovnitř. Sochy, které vznikly jako nové odlitky starých forem, aktualizují své poselství prostřednictvím materiálové transformace. Mramor, který jim přisuzujeme, je pouhým přeludem. Tradiční sochařskou hmotu vystřídala textilie zpevněná pryskyřicí." Těmito slovy představuje Moravská galerie originální dílo Martina Skalického, které můžete vidět v její nové stále expozici Brno předměstí Vídně. Jeho tvůrce vám nyní představíme.
Výstavy – celý článek
17. 7. 2020
V Brně se až do poslední červencové soboty usídlila výstava známého a oceňovaného českého umělce Františka Skály. Po letech prostorových objektů (i když i na ty dojde) se vrací s malovanými plátny, kterým to ve velkorysém prostoru Fait Gallery ve Vaňkovce obzvlášť sluší.
Výstavy – celý článek
11. 7. 2020
Od tohoto týdne mají návštěvníci Technického muzea v Brně možnost navštívit novou výstavu, kterou se i přes mimořádná opatření v souvislosti s pandemii COVID-19 podařilo, i když v poněkud komornějším charakteru, otevřít. 

Výstavy – celý článek
27. 6. 2020
Starší články ze sekce Výstavy
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Lucie Tučková
Sítem slov
Novela Bohemica
Poutavá kniha romanistky Lucie Tučkové je osobitým vhledem do moderní české literatury s přesahy do 19. století a také do francouzské a italské oblasti. Autorka se přibližuje ke spisovatelům, kteří ji hluboce oslovují, a vybírá si podstatná témata, která nebývají v jejich díle na první pohled zřejmá, anebo se s nimi literární kritika doposud mnoho nezabývala. Texty přitom originálně osvětlují ve většině případů tvorbu spisovatelů, které řadíme mezi velikány naší literatury, mezi nimiž jsou i Julius Zeyer, Jakub Deml, Zbyněk Hejda, Pavel Zajíček anebo Bohumil Hrabal, z francouzské literatury např. Henri Pourrat či Marie Noël. Svěží, čtenářsky přístupnou a formulačně přesnou knihu dokresluje řada neznámých či dosud vzácně publikovaných fotografií a několik překladů coby ukázek z díla.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2020 Radek Holík
Google+