Divadla

Zveřejněno dne 7. 7. 2021
RECENZE: Ó Amerika – země (ne)omezených možností
Americe se v minulosti říkalo „země neomezených možností“. Právě tam má namířeno Karel Rossman z nedokončeného románu Franze Kafky. Za oceán se vydává i Divadlo Husa na provázku spolu s Martinem Donutilem roli ústřední postavy – ano, je to syn Miroslava Donutila.Jiný název předlohu činohry zní Nezvěstný. Tak trochu ztracený se zdá právě Kája – šestnáctiletý kluk, který byl odeslán do Nového světa, dá se říci, proti své vůli. Plný elánu a mladických ideálů, že pravda a láska vždy vítězí nad lží a nenávistí, vstupuje do hektického světa, v němž platí úplně jiná pravidla. Spíše dle hesla: S poctivostí první pojdeš.

Provázkovská Amerika se do kafkovského tématu nezamotává, nýbrž si z něj vytváří silné a rovné lano. Režie Michala Dočekala splétá s dramatizací Ivy Klestilové pěstěný cop. Hra hluboce zabředává do děje románu, ačkoliv zůstává lehká a nadýchaná – asi jako vlny, které brázdí loď mířící za oceán. Scéna Dragana Stojčevskiho se ukazuje být opravdu multidimenzionální, ale stále uceleně jednoduše expresivní.

Martin Donutil oslavil letos v květnu kulatých 30 let, ale převtělení do šestnáctiletého chlapce probíhá přirozeně a naprosto uvěřitelně. Jeho snaha zapadnout v Novém světě ostře kontrastuje s naivitou a bojem o spravedlnost. Mezi vrcholy představení patří jeho interakce se studentem v podání Dalibora Buše, kdy Buš recituje Bondyho slavnou báseň, jak se všechno na planetě Zemi točí kolem fekálních záležitostí.

Vžít se do cizí kultury je většinou ohromně těžké. Cestičku vám sice v neznámé zemi možná někdo prošlape, ale musíte být schopni pevně stát na vlastních nohách. Spoléhejte se radši vždy na sebe, protože od ostatních je nejlepší nic neočekávat – rychle vás pak zklamou. Amerika v Divadle Husa na provázku vypráví hlavně o nalezení vnitřní síly. Kdo je vlastně skutečně volný a svobodný? Protože už v Kafkově době platilo pravidlo: „Lež se nastoluje jako světový řád.“

Amerika
Divadlo Husa na provázku
Psáno z představení 13. června 2021
https://www.provazek.cz/cs/amerika

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 07/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Gilles de Maistre
Vlk a lev
Bontonfilm
Dvacetiletá dívka Alma přeruší své studium hry na piano a odjede na nějaký čas na chatu po svém dědečkovi, která leží na ostrově uprostřed kanadské divočiny. Po letecké havárii v lesích objeví malé lvíče určené pro výcvik v cirkuse a současně s tím se ujme i mláděte vzácného stříbrného vlka, kterého do chaty přinese vlčice uvyklá na přítomnost a přízeň jejího dědy. Rozhodne se je ochránit před světem lidí, postarat se o ně a dohromady vytvoří neobvyklou rodinu.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+