Divadla

Zveřejněno dne 9. 6. 2021
RECENZE: Co všechno se dá obětovat?
Nebukadnesar II. vládl Novobabylónské říši přibližně v letech 500 až 600 př. n. l. Říkali mu „král vesmíru“. Nabucco je vlastně zkrácená verze jeho jména. A také název opery, kterou uvedlo Národní divadlo Brno v online květnové premiéře.Autor opery Giuseppe Verdi Nabucco napsal v nejtěžších chvílích svého života – v období, kdy mu zemřely dvě děti a manželka, což jistě přispělo k silnému a podmanivému uchopení kusu. Premiéru si Nabucco užil již roku 1842. Pojďme se společně podívat, jak kultovní dílo brněnské Národní divadlo zpracovává.

Uhranout na první pohled dokážou kostýmy Zuzany Štefunkové-Rusínové. Jednoznačné barevné odlišení babylonského lidu a lidu jeruzalémského usnadňuje orientaci v postavách – i těm, kdo děj neznají. Oděvy jsou směsicí moderních a těch s nádechem dobových rysů. Scéna Tomáše Rusína je minimalisticko-maximalistická. Kontrastně působí pompézní a robustní plášť Nebukadnesara v porovnání s vykreslením trůnu v podobě jednoduché stoličky.

Hudební nastudování Ondreje Losa, který zároveň i diriguje, lahodí vašim uším a známé Verdiho tóny znějí dechberoucně i zprostředkovaně skrze online přenos. Vyniká zejména čistota zvuku žesťových a dřevěných nástrojů. Ruku v ruce s hudbou jdou pěvecké výkony. Ze zahraničních hlasů dominuje zpěv Csilly Boross v roli Abigail. Přesný herecký i pěvecký soulad nabízí také představitel titulní role, bratislavský rodák Dalibor Jenis.

Režii Jiřího Heřmana se daří uchopit tradiční téma s důrazem na prožívání hlavních postav. Zaměření na morálku je v brněnském nastudování velmi silné, přičemž se pojí s rituálním laděním. Nabucco ukazuje následující: Pokud máte velký a náročný cíl, do jaké míry jde při jeho dosahování nehledět na rodinu a své nejbližší? Myslí vůbec dnešní vůdcové na odpovědnost, kterou mají vůči běžným lidem, kterým „vládnou“?

Nabucco
Národní divadlo Brno
Psáno z online premiéry 20. května 2021
www.ndbrno.cz/opera/nabucco/

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Leopold Králík
Milovníci sportu aneb Smrt darebáka
Carpe Diem
Kniha Milovníci sportu aneb Smrt darebáka je první ze série detektivních příběhů se společným názvem Milovníci ze školského prostředí, které spojuje postava vyšetřovatele Dana Švédy. Tento hlavní hrdina připomíná s trochou nadsázky kultovní postavu detektiva Phila Marlowa z románů Raymonda Chandlera.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+