Divadla

Zveřejněno dne 9. 6. 2021
RECENZE: Co všechno se dá obětovat?
Nebukadnesar II. vládl Novobabylónské říši přibližně v letech 500 až 600 př. n. l. Říkali mu „král vesmíru“. Nabucco je vlastně zkrácená verze jeho jména. A také název opery, kterou uvedlo Národní divadlo Brno v online květnové premiéře.Autor opery Giuseppe Verdi Nabucco napsal v nejtěžších chvílích svého života – v období, kdy mu zemřely dvě děti a manželka, což jistě přispělo k silnému a podmanivému uchopení kusu. Premiéru si Nabucco užil již roku 1842. Pojďme se společně podívat, jak kultovní dílo brněnské Národní divadlo zpracovává.

Uhranout na první pohled dokážou kostýmy Zuzany Štefunkové-Rusínové. Jednoznačné barevné odlišení babylonského lidu a lidu jeruzalémského usnadňuje orientaci v postavách – i těm, kdo děj neznají. Oděvy jsou směsicí moderních a těch s nádechem dobových rysů. Scéna Tomáše Rusína je minimalisticko-maximalistická. Kontrastně působí pompézní a robustní plášť Nebukadnesara v porovnání s vykreslením trůnu v podobě jednoduché stoličky.

Hudební nastudování Ondreje Losa, který zároveň i diriguje, lahodí vašim uším a známé Verdiho tóny znějí dechberoucně i zprostředkovaně skrze online přenos. Vyniká zejména čistota zvuku žesťových a dřevěných nástrojů. Ruku v ruce s hudbou jdou pěvecké výkony. Ze zahraničních hlasů dominuje zpěv Csilly Boross v roli Abigail. Přesný herecký i pěvecký soulad nabízí také představitel titulní role, bratislavský rodák Dalibor Jenis.

Režii Jiřího Heřmana se daří uchopit tradiční téma s důrazem na prožívání hlavních postav. Zaměření na morálku je v brněnském nastudování velmi silné, přičemž se pojí s rituálním laděním. Nabucco ukazuje následující: Pokud máte velký a náročný cíl, do jaké míry jde při jeho dosahování nehledět na rodinu a své nejbližší? Myslí vůbec dnešní vůdcové na odpovědnost, kterou mají vůči běžným lidem, kterým „vládnou“?

Nabucco
Národní divadlo Brno
Psáno z online premiéry 20. května 2021
www.ndbrno.cz/opera/nabucco/

Klára Tesařová
Článek otištěn v Kult 06/21
 Přidejte k článku první komentář >> 
Časopis:
Reklama:

Novinky:
Karel Gott
Karel Gott – Má cesta za štěstím
Karel Gott Agency
Unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebyly zveřejněny. Karel Gott se na sklonku hvězdné kariéry rozhodl zrekapitulovat svůj výjimečný životní příběh – napsat vlastní autobiografii.
Reklama:

Odběr zpráv:
Chcete odebírat zprávy? Registrace


Copyright © 2005–2021 Radek Holík
Google+